Video-udlejer i overskud trods nulomsætning

Online video-udlejeren Live Networks Holding, er kommet ud af 2004 med overskud, på trods af en nulomsætning. Årsagen er en opskrivning af aktieværdien.

2004 blev et fint år for online video-udlejeren, Live Networks Holding. På trods af at der ikke er omsat for en krone, er selskabet alligevel kommet ud med overskud. Årsagen er opskrivning af aktieværdien.

Omsætningen i 2004 endte på et stort rundt nul for Live Networks Holding. Alligevel kommer selskabet ud af 2004 med et overskud på 5,83 millioner kroner.

Det skyldes, at selskabet tidligere på året fik opskrevet aktieværdien med godt 7 millioner kroner. Var det ikke sket ville selskabet være kommet ud af 2004 med underskud.

Bestyrelsen erklærer sig tilfreds med resultatet. Inden 1. april 2006 har bestyrelsen mulighed for at gennemføre en større aktieemission med en værdi på op til 800 millioner kroner.

Live Networks regner med at tilbyde film-udlejning på nettet til danskerne "inden for kort tid"

Selskabet forventer i 2005, at opnå en omsætning på 60 millioner kroner, og et overskud på godt 8 millioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job