Sagspukkel koster it-firma dyrt

Københavnsk it-firma må vente 14 måneder, før domstolene får tid til at behandle en millionsag.

Artikel top billede

Indehaver og ansatte i et københavnsk it-firma må vente yderligere fjorten måneder, før domstolene får tid til at tage sig af en sag mod en af firmaets samarbejdspartnere.

Ifølge dagbladet Politiken har virksomheden stævnet en tidligere samarbejdspartner for ikke at have betalt regninger for to millioner kroner, men to dage inden sagen for nylig skulle for retten, ankom et brev fra byretten:

»Der stod, at sagen var udskudt, fordi der ganske enkelt ikke var en dommer. Nu må vi vente 14 måneder ekstra. Det er temmelig frustrerende«, fortæller virksomhedens indehaver, som ikke ønsker sit navn frem, da sagen endnu ikke er afgjort.

Sagen er langt fra enestående. Den økonomiske krise har betydet, at de danske domstole drukner i retssager om alt fra tvangsauktioner over konkurser til ganske almindelige fogedsager om ubetalte regninger.

Sagsbunkerne med uafgjorte sager er dermed eksploderet fra 1. halvår 2006 til første halvår i år. Eksempelvis er antallet af verserende sager om tvangsauktioner mere end tredoblet fra 1.349 til 4.654. Antallet af verserende fogedsager er steget fra 21.599 til 54.836, mens bunken med uafgjorte konkurssager er steget fra 2.771 til 5.693.

Over for Politiken kritiserer jurist i Håndværksrådet Jeppe Rosenmejer de lange sagsbehandlingstider.

»Det kan være livsfarligt for en virksomhed under en krise som den igangværende, hvis der skal gå halve år, før den kan få penge for sine varer eller ydelser,« siger Jeppe Rosenmejer.

Domstolene fik i foråret tilført en ekstrabevilling, så de kunne komme til bunds i de mange sager, der allerede dengang hobede sig op på grund af krisen. Nu frygter man i retssystemet, at puklen vil vokse endnu mere, når bevillingen er opbrugt til sommer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse