Google vil til Månen

Nu er finalisterne klar i Googles konkurrence om at sende robotter til Månen.

Artikel top billede

Google har netop udpeget de 29 hold som skal dyste om den såkaldte Lunar X Prize. Den samlede præmiesum er på mere end 150 millioner kroner og førstepræmien går til det første private firma der kan sende en mobil robot til Månen og overføre billeder, video og data tilbage til Jorden.

Google og X Prize Foundation startede konkurrencen tilbage i 2007. For at vinde prisen skal et privat firma sende en robot-landingsfartøj til Månen, der skal køre mindst en halv kilometer og sende video tilbage til kontrolcentrum på Jorden.

Den samlede præmiesum er på 30 millioner dollar, som fordeles med 20 millioner dollar til vinderen og 5 millioner dollar til andenpladsen samt yderligere fem millioner dollar i bonuspræmier.

For at vinde bonuspræmierne skal konkurrencedeltagerne nå en række specielle mål, som f.eks. at tilbagelægge mere end fem kilometer på måneoverfladen, fotografere objekter der er efterladt på Månen af mennesker eller finde spor efter vand.

De 29 hold kommer fra hele verden – der er alt fra en indisk it-iværksætter til en gruppe af antenne-eksperter fra Brasilien og et ”hemmeligt” hold der kalder sig Mystery Moon. Flere store virksomheder deltager i rumkapløbet til Månen, men der er også grupper af private amatører og studerende.

Danmark er også repræsenteret gennem European Lunar Exploration Association (Euroluna), som har medlemmer i alderen fra 16 til 60 år. Euroluna har sit hovedkvarter i Danmark, men der er også medlemmer i Italien og Schweiz.

Google forventer at der kan udpeges en vinder i 2015. Robotterne skal altså lande på Månen i de næste fire år.

Flere af holdene har allerede transporten på plads. Astrobotic Technology har lejet således plads på en Falcon 9 raket hos Space X Technology, der er stiftet af Paypal-milliardæren Elon Musk.

Både Kina, Rusland og Indien har også planer om at sende ubemandede fartøjer til Månen i løbet af de næste par år og der er mulighed for at leje plads i en privat rumkapsel som skal flyve rundt om Månen.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks