Google vil til Månen

Nu er finalisterne klar i Googles konkurrence om at sende robotter til Månen.

Artikel top billede

Google har netop udpeget de 29 hold som skal dyste om den såkaldte Lunar X Prize. Den samlede præmiesum er på mere end 150 millioner kroner og førstepræmien går til det første private firma der kan sende en mobil robot til Månen og overføre billeder, video og data tilbage til Jorden.

Google og X Prize Foundation startede konkurrencen tilbage i 2007. For at vinde prisen skal et privat firma sende en robot-landingsfartøj til Månen, der skal køre mindst en halv kilometer og sende video tilbage til kontrolcentrum på Jorden.

Den samlede præmiesum er på 30 millioner dollar, som fordeles med 20 millioner dollar til vinderen og 5 millioner dollar til andenpladsen samt yderligere fem millioner dollar i bonuspræmier.

For at vinde bonuspræmierne skal konkurrencedeltagerne nå en række specielle mål, som f.eks. at tilbagelægge mere end fem kilometer på måneoverfladen, fotografere objekter der er efterladt på Månen af mennesker eller finde spor efter vand.

De 29 hold kommer fra hele verden – der er alt fra en indisk it-iværksætter til en gruppe af antenne-eksperter fra Brasilien og et ”hemmeligt” hold der kalder sig Mystery Moon. Flere store virksomheder deltager i rumkapløbet til Månen, men der er også grupper af private amatører og studerende.

Danmark er også repræsenteret gennem European Lunar Exploration Association (Euroluna), som har medlemmer i alderen fra 16 til 60 år. Euroluna har sit hovedkvarter i Danmark, men der er også medlemmer i Italien og Schweiz.

Google forventer at der kan udpeges en vinder i 2015. Robotterne skal altså lande på Månen i de næste fire år.

Flere af holdene har allerede transporten på plads. Astrobotic Technology har lejet således plads på en Falcon 9 raket hos Space X Technology, der er stiftet af Paypal-milliardæren Elon Musk.

Både Kina, Rusland og Indien har også planer om at sende ubemandede fartøjer til Månen i løbet af de næste par år og der er mulighed for at leje plads i en privat rumkapsel som skal flyve rundt om Månen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos