Google vil til Månen

Nu er finalisterne klar i Googles konkurrence om at sende robotter til Månen.

Artikel top billede

Google har netop udpeget de 29 hold som skal dyste om den såkaldte Lunar X Prize. Den samlede præmiesum er på mere end 150 millioner kroner og førstepræmien går til det første private firma der kan sende en mobil robot til Månen og overføre billeder, video og data tilbage til Jorden.

Google og X Prize Foundation startede konkurrencen tilbage i 2007. For at vinde prisen skal et privat firma sende en robot-landingsfartøj til Månen, der skal køre mindst en halv kilometer og sende video tilbage til kontrolcentrum på Jorden.

Den samlede præmiesum er på 30 millioner dollar, som fordeles med 20 millioner dollar til vinderen og 5 millioner dollar til andenpladsen samt yderligere fem millioner dollar i bonuspræmier.

For at vinde bonuspræmierne skal konkurrencedeltagerne nå en række specielle mål, som f.eks. at tilbagelægge mere end fem kilometer på måneoverfladen, fotografere objekter der er efterladt på Månen af mennesker eller finde spor efter vand.

De 29 hold kommer fra hele verden – der er alt fra en indisk it-iværksætter til en gruppe af antenne-eksperter fra Brasilien og et ”hemmeligt” hold der kalder sig Mystery Moon. Flere store virksomheder deltager i rumkapløbet til Månen, men der er også grupper af private amatører og studerende.

Danmark er også repræsenteret gennem European Lunar Exploration Association (Euroluna), som har medlemmer i alderen fra 16 til 60 år. Euroluna har sit hovedkvarter i Danmark, men der er også medlemmer i Italien og Schweiz.

Google forventer at der kan udpeges en vinder i 2015. Robotterne skal altså lande på Månen i de næste fire år.

Flere af holdene har allerede transporten på plads. Astrobotic Technology har lejet således plads på en Falcon 9 raket hos Space X Technology, der er stiftet af Paypal-milliardæren Elon Musk.

Både Kina, Rusland og Indien har også planer om at sende ubemandede fartøjer til Månen i løbet af de næste par år og der er mulighed for at leje plads i en privat rumkapsel som skal flyve rundt om Månen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job