Vender ryggen til fælles 3GSM-stand

To af de ledende danske mobilfirmaer vil hellere have deres egne stande på verdens største mobilmesse, 3GSM, end at deltage i den fællesstand IT-Branchen forsøger at stable på benene.

Ideen er god, men vi foretrækker vores egne stande. Det er den umiddelbare samstemmende reaktion fra to af Danmarks ledende mobilfirmaer, når ComON spørger om deres holdning til ideen om en fælles dansk stand på verdens største mobilmesse, 3GSM, der løber af stablen i Barcelona i februar næste år.

Det er IT-Branchen, der tidligere hed IT-Brancheforeningen, der forsøger at stable en fællesstand på benene, på trods af at foreningens fællesstand på verdens største it-messe, Cebit, måtte opgives i år.

Men hos Dangaard Telecom i Padborg, der er Europas største distributør af mobiltelefoner, foretrækker man sine egne stande.

»Det er en god ide, men vi bliver nødt til at have vores egen stand, for at kunne have plads til alle de møder og lignende vi har brug for,« siger direktør Michaél Køehn Milland fra Dangaard Telecom til ComON.

Dangaard havde to stande på dette års 3GSM-messe og forventer at være endnu mere massivt tilstede på næste års messe.

Også hos GN Netcom, der blandt andet producerer Bluetooth-headsets under Jabra-navnet, holder man fast i sin egen stand.

»Vi vil sandsynligvis holde fast i vores egen stand. Vi ved fra Cebit, CES og andre messer at det er den bedste løsning, da vi her har plads til så mange kundemøder og lignende som vi har brug for. Der er derfor en stor værdi for os i vores egen stand,« forklarer Morten Steen-Jørgensen, vicedirektør i GN Netcom med ansvar for Jabra, til IT-avisen ComON.

Han mener dog at en dansk fællesstand kunne være interessant for mindre firmaer, der enten ikke har råd eller kan skabe trafik nok til at have deres egen stand på verdens største mobilmesse.

»For dem kunne det være en fordel at være en del af en fælles dansk stand,« påpeger Morten Steen-Jørgensen.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    It-konsulent til udvikling af it-drift og arkitekturopgaver

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S