Trip Trap udsat for domæne-snylter

Møbelvirksomheden Trip Trap har fået sit navn misbrugt på nettet. Et firma havde opsat siden trip-trap.dk og brugte den som afsæt for en konkurrence.

Trip Trap, der blandt andet fremstiller møbler, har fået sit navn misbrugt på nettet. En netvirksomhed havde oprettet siden trip-trap.dk, og brugte den som afsæt for en konkurrence.

Den rigtige hjemmeside hedder triptrap.dk. Møbelvirksomheden er fortørnet over, at der er blevet snyltet på dets varemærke.

»Vi fik en henvendelse fra en af vores kunder, som gjorde os opmærksom på den falske side. Vi har sat vores advokat på sagen,« siger direktør i Trip Trap, Anders Bundgaard.

Og mandag sendte advokaten en henvendelse til firmaet bag konkurrencen, 4Cub. Direktør Palle Hansen forklarer:

»Vi har ikke været ude på at snylte på nogens domæner. Det der er sket, er at ung medarbejder havde set at domænet var ledigt, og havde registreret det til vores virksomhed, og lagt en konkurrence op på sitet. Det er en fejl, sitet er pillet ned og domænet vil blive afmeldt,« siger direktør i 4Cub, Palle Hansen. Han beklager episoden over for Trip Trap.

Om Trip Trap går videre med sagen, afhænger helt og holdent af om Cub4 leverer de informationer, som Trip Trap har bedt selskabet om. Det drejer sig om hvornår sitet blev oprettet, hvor mange besøgende det har haft, og hvor mange der har tilmeldt sig den konkurrence, som lå på sitet.

»Vi er nødt til at have et overblik over, hvor mange mennesker der har tilmeldt sig konkurrencen, så vi kan tage stilling til, om vi skal foretage os noget, for at gøre folk opmærksom på at vi intet har med siden og konkurrencen at gøre,« siger direktør i Trip Trap, Anders Bundgaard.

Han erklærer sig klar til at gå til domstolene, hvis Cub4 ikke stiller informationerne til rådighed.

Læses lige nu

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S