Sårbare computere overlever kun få minutter på internet

Hvis du tilslutter en ubeskyttet computer til internet, bliver den typisk inficeret allerede inden for fire minutter.

En ubeskyttet computer har en typisk levetid på mindre end fire minutter på internet. I nogle tilfælde har automatiske hacker-programmer allerede overtaget kontrollen over maskinen inden for de første 30 sekunder. Det viser en test, som firmaet AvanteGarde har foretaget sammen med den legendariske hacker Kevin Mitnick.

»I gennemsnit gik der fire minutter før nogen havde overtaget kontrollen over maskinen. Tænk lige over det. Du kan tilslutte en ny pc - som ofte bliver solgt med Windows XP SP1 - til en DSL-forbindelse, hente en kop kaffe, og når du kommer tilbage har nogen overtaget din computer,« siger partner Marcus Colombano fra AvantGarde.

Firmaet testede seks maskiner med forskellige software-konfigurationer, som var koblet til nettet over en periode på to uger. En computer med Windows XP og Service Pack 1 uden firewall klarede sig dårligst - det var den maskine, der blev kapret allerede efter 30 sekunder.

En maskine med Windows XP Service Pack 2 klarede sig meget bedre og formåede at afværge alle angreb i de to uger. Det samme gjorde en computer med den gratis ZoneAlarm firewall.

»Hvis du anvender en firewall som sørger for, at din maskine ikke kan ses, klarer du dig meget bedre. Så vil ormen blot fortsætte til den næste maskine,« siger Colombano.

Det mest sikre system i testen var en computer med Linspire's Linux, som efter en standard-installation kun havde en enkelt åben port. En Mac-computer blev til gengæld udsat for ligeså mange angreb som Windows-maskinen, men hackerne formåede dog aldrig at overtage kontrollen over maskinen.

»Den ville dog have været sårbar, hvis nogen havde skrevet kode til at angribe denne platform,« siger Colombano.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job