Se Microsofts tegnefilmsreklame

Microsofts partnerskab med tegnefilmen Family Guy kollapsede. Men filmen er nu lavet alligevel. Se fraklip her.

For at sætte ekstra fut i lanceringen af Windows 7 valgte Microsoft at slå sig sammen med producenten af den populære tegneserie Family Guy.

Microsoft ville simpelthen betale tegnefilms-mageren for at gøre reklame for Windows 7 i en af episoderne.

Men da Microsoft så det første udkast af filmen, havde de ikke længere lyst til at lege med. Primært fordi episoden ifølge Microsoft indeholdt en del anstødelige emner.

Men episoden blev skabt alligevel – med eller uden Microsofts blåstempling. Til sidst fjernede man dog Windows 7-indholdet og fandt en anden sponsor. Nu har Microsoft så lagt fraklippene ud på YouTube, og i de korte offentliggjorte klip er det svært at forstå Microsofts forargelse. Det eneste man kunne blive forarget over, er den begrænset komik – og den lettere krampagtige måde, som Windows 7 er mast ind i episoden.

Se klippene her:

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere