Første danske facebook-udvikler konference

I næste uge afholdes den første officielle konference for Facebook-udviklere i Danmark i København.

Den stigende tilstedeværelse af danske brugere på Facebook gør det mere interessant at udvikle danske applikationer til netværket.

Derfor får danske udviklere nu en mulighed for at lære mere om at programmere til Facebook.

Det sker ved den såkaldte Facebook Developer Garage Denmark, som afholdes på it-universitetet den 8. oktober.

Konferencen er arrangeret af den danske it-virksomhed Komfo, der selv tilbyder applikationsudvikling til Facebook.

»Vores mål er at bidrage til et aktivt udviklermiljø i Danmark. I mange andre lande er brugerne aktivt med til at præge udviklingen af Facebook i netop deres land. Sådan et miljø håber vi at få skabt i Danmark, da det øger værdien for både os udviklere, samt brugerne af Facebook i Danmark. Facebook bakker også vores initiativ op og støtter os aktivt i at få et udviklermiljø op at stå i Danmark,« siger Rasmus Møller-Nielsen, der er partner i Komfo.

»Facebook har udviklet sig til at være meget mere end et sted, hvor man er social med sin omgangskreds. Ved at flytte funktioner, som danskerne har vendt sig til at bruge på Internettet, ind på Facebook, sparer man folk for en masse tid og besvær. Man er fri for at huske en række adgangskoder og hjemmesider, og kan i stedet ordne både mobilkontoen og billetbestillingen, når man alligevel har sin Facebook-profil åben,« forklarer Rasmus Møller-Nielsen.

Ifølge ham er konferencen for alle, der er interesserede i at udvikle applikationer til Facebook, både med hensyn til den egentlige programmering af applikationer, men også hvordan man kreativt udvikler applikationer med værdi.

Der er selvfølgelig oprettet en Facebook-event i forbindelse med konferencen.

Der arbejdes allerede på at afvikle en efterfølgende konference, da billetter til konferencen den 8. oktober snart er revet væk.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network