Zepto og Inter-Data i samarbejde

De to danske producenter af henholdsvis bærbare og stationære pc'er indgår nu i et strategisk samarbejde og supplerer fremover hinanden i produktportefølje og distribution.

Inter-Data A/S vil fra i dag tilbyde bærbare fra Zepto Computers A/S og vil ligeledes bidrage med distribution af Zeptos produkter til små og mellemstore virksomheder, som i stigende grad er blevet relevant for Zepto. Det skriver virksomhederne i en pressemeddelelse.

»Inter-Data bliver en helt central samarbejdspartner og et afgørende led i vores distribution til forhandlerne,« fastslår administrerende direktør i Zepto Computers, Lasse Frost.

Siden 1993 har Inter-Data produceret pc-systemer og servere; samtidig har virksomheden distribueret til et bredt netværk i både ind- og udland og en årlig kapacitet på 50.000 pc'er.

»Inter-Data ønsker at forberede sig til den forventede vækst i produktionen af servere, og for at frigive kapacitet til at håndtere den ekstra produktion, har vi valgt at nedprioritere vores eget fokus på produktion af bærbare og i stedet indgå et strategisk samarbejde med Zepto Computers,« siger René Rasmussen, som er administrerende direktør i Inter-Data.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere