Michael Moore giver sin film væk gratis - men brokker sig alligevel

Michael Moore skabte overskrifter, da han valgte at distribuere sin nye film gratis via Bittorrent. Men nu skaffer den kontroversielle instruktør sig overskrifter, fordi han brokker sig over, at amerikanerne deler filmen med resten af verden.

I sidste måned begyndte Michael Moore lanceringen af sin nyeste film Slacker Uprising. Det skete ikke via landsdækkende biografer men via fildelingstjenester.

Det vil sige, at filmen blev sendt på gaden kvit og frit. Moore sagde endda ved lanceringen, at alle var velkomne til at maile, brænde og dele filmen.

Derfor vil nogen sikkert stille sig tvivlende over for, at Moores advokater nu begynder at rasle med sablerne. Advokaterne har bedt om, at man fjerner filmens torrent fra den svenske tjeneste: BTJunkie.

Det modstridende træk hænger sammen med, at Michael Moore kun vil have filmen uddelt gratis i USA og Canada.

TorrentFreak fortæller, at BTJunkie endnu ikke har modtaget den juridiske skrivelse.

Det skyldes, at de amerikanske advokater har sendt kravet om at fjerne filmen til det canadiske DNS-firma, EasyDNS, som servicerer BTJunkie. Men da EasyDNS hverken hoster filen eller hører hjemme i USA, så er kravet endt i en blindgyde.

Derfor har indehaveren af EasyDNS afvist kravet og sendt et venligt brev til Michael Moores advokater.

»Jeg har svaret dem (advokaterne), at det nærmest er umuligt at forsøge at trække geografiske betingelser på filer, der er gratis i andre dele af verden. Men det vil ikke overraske mig, hvis de alligevel forsøger det,« fortæller direktøren.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job