Wikileaks klar med nye afsløringer

Nu har whistleblower-platformen frigivet yderligere 35.000 diplomat-telegrammer fra USA.

Artikel top billede

Wikileaks har frigivet yderligere 35.000 diplomatiske meddelelser fra amerikanske ambassader rundt omkring i verden. Det fortæller organisationen på Twitter. Dermed har Wikileaks offentliggjort omkring 50.000 af de 251.000 dokumenter fra den oprindelige datasamling, som blev overdraget til Julian Assange og hans folk.

Tidligere har Wikileaks samarbejdet med forskellige mediepartnere som New York Times i USA, The Guardian i Storbritannien og Der Spiegel i Tyskland, der har fået forhåndsadgang til materialet, men denne gang vil man overlade det til internet-brugerne selv at grave sig gennem dokumenterne.

Det kan også skyldes, at forholdet mellem Wikileaks og de tidligere mediepartnere efterhånden er meget belastet.

Wikileaks opfordrer til at man sender en tweet med hash-taggen #wlfind, hvis man støder på interessante oplysninger i dokument-samlingen.

De senest offentliggjorte telegrammer er dog stemplet med ”unclassified” og dermed er det nok usandsynligt at der er store nyheder gemt i dokumenterne.

Det mest interessante er 350 meddelelser om Libyen, der kan være med til at sætte perspektiv på den aktuelle situation i landet. De stammer dog fra tiden inden oprøret mod Gaddafi-styret. I en af meddelelserne skriver amerikanske diplomater, at Libyen er ”en vigtig partner i kampen mod terror”.

Flere af dokumenterne beskæftiger sig med salg af våben fra USA til Libyen. De indeholder også nye oplysninger om den tidligere libyske justitsminister Mustafa Abd al Dschalil, der nu er formand for det nationale overgangsråd.

Det er første gang i længere tid, at Wikileaks frigiver en større dokumentsamling. I den seneste tid har Wikileaks gjort sig bemærket med sin strid med den tidligere talsmand Daniel Domscheit-Berg, der er ved at lancere sin egen tjeneste OpenLeaks. Han har angiveligt taget fortrolige dokumenter med fra Wikileaks og vil ikke levere dem tilbage, men lover dog at slette dem.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura