Wikileaks klar med nye afsløringer

Nu har whistleblower-platformen frigivet yderligere 35.000 diplomat-telegrammer fra USA.

Artikel top billede

Wikileaks har frigivet yderligere 35.000 diplomatiske meddelelser fra amerikanske ambassader rundt omkring i verden. Det fortæller organisationen på Twitter. Dermed har Wikileaks offentliggjort omkring 50.000 af de 251.000 dokumenter fra den oprindelige datasamling, som blev overdraget til Julian Assange og hans folk.

Tidligere har Wikileaks samarbejdet med forskellige mediepartnere som New York Times i USA, The Guardian i Storbritannien og Der Spiegel i Tyskland, der har fået forhåndsadgang til materialet, men denne gang vil man overlade det til internet-brugerne selv at grave sig gennem dokumenterne.

Det kan også skyldes, at forholdet mellem Wikileaks og de tidligere mediepartnere efterhånden er meget belastet.

Wikileaks opfordrer til at man sender en tweet med hash-taggen #wlfind, hvis man støder på interessante oplysninger i dokument-samlingen.

De senest offentliggjorte telegrammer er dog stemplet med ”unclassified” og dermed er det nok usandsynligt at der er store nyheder gemt i dokumenterne.

Det mest interessante er 350 meddelelser om Libyen, der kan være med til at sætte perspektiv på den aktuelle situation i landet. De stammer dog fra tiden inden oprøret mod Gaddafi-styret. I en af meddelelserne skriver amerikanske diplomater, at Libyen er ”en vigtig partner i kampen mod terror”.

Flere af dokumenterne beskæftiger sig med salg af våben fra USA til Libyen. De indeholder også nye oplysninger om den tidligere libyske justitsminister Mustafa Abd al Dschalil, der nu er formand for det nationale overgangsråd.

Det er første gang i længere tid, at Wikileaks frigiver en større dokumentsamling. I den seneste tid har Wikileaks gjort sig bemærket med sin strid med den tidligere talsmand Daniel Domscheit-Berg, der er ved at lancere sin egen tjeneste OpenLeaks. Han har angiveligt taget fortrolige dokumenter med fra Wikileaks og vil ikke levere dem tilbage, men lover dog at slette dem.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for It Operations i Cyberdivisionen i Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S