Wikileaks klar med nye afsløringer

Nu har whistleblower-platformen frigivet yderligere 35.000 diplomat-telegrammer fra USA.

Artikel top billede

Wikileaks har frigivet yderligere 35.000 diplomatiske meddelelser fra amerikanske ambassader rundt omkring i verden. Det fortæller organisationen på Twitter. Dermed har Wikileaks offentliggjort omkring 50.000 af de 251.000 dokumenter fra den oprindelige datasamling, som blev overdraget til Julian Assange og hans folk.

Tidligere har Wikileaks samarbejdet med forskellige mediepartnere som New York Times i USA, The Guardian i Storbritannien og Der Spiegel i Tyskland, der har fået forhåndsadgang til materialet, men denne gang vil man overlade det til internet-brugerne selv at grave sig gennem dokumenterne.

Det kan også skyldes, at forholdet mellem Wikileaks og de tidligere mediepartnere efterhånden er meget belastet.

Wikileaks opfordrer til at man sender en tweet med hash-taggen #wlfind, hvis man støder på interessante oplysninger i dokument-samlingen.

De senest offentliggjorte telegrammer er dog stemplet med ”unclassified” og dermed er det nok usandsynligt at der er store nyheder gemt i dokumenterne.

Det mest interessante er 350 meddelelser om Libyen, der kan være med til at sætte perspektiv på den aktuelle situation i landet. De stammer dog fra tiden inden oprøret mod Gaddafi-styret. I en af meddelelserne skriver amerikanske diplomater, at Libyen er ”en vigtig partner i kampen mod terror”.

Flere af dokumenterne beskæftiger sig med salg af våben fra USA til Libyen. De indeholder også nye oplysninger om den tidligere libyske justitsminister Mustafa Abd al Dschalil, der nu er formand for det nationale overgangsråd.

Det er første gang i længere tid, at Wikileaks frigiver en større dokumentsamling. I den seneste tid har Wikileaks gjort sig bemærket med sin strid med den tidligere talsmand Daniel Domscheit-Berg, der er ved at lancere sin egen tjeneste OpenLeaks. Han har angiveligt taget fortrolige dokumenter med fra Wikileaks og vil ikke levere dem tilbage, men lover dog at slette dem.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S