Umuligt for smartphones og pads at nakke pc'en

Guruen Jakob Nielsen aflyser desktoppens død.

Danskfødte Jakob Nielsen, der er kendt for sin viden inden for brugervenlighed, forsøger i et indlæg på sin hjemmeside at mane til besindighed omkring betydningen af mange nye mobile produkter.

Han forklarer, at mange forudser, at de mobile enheder vil blive den eneste vigtige brugergrænseflade-platform, og at nogle mennesker sågar anbefaler, at man nu skal designe websider til de mobile enheder først, og derefter modificere siderne, så de også kan fungere på en traditionel pc.

"Jeg er uenig," skriver Jakob Nielsen, der står i spidsen for firmaet Nielsen Norman Group og er Ph.D i menneske-maskine interaktion.

"Selvom det er en god historie at hævde, at noget nyt vil slå det gamle ihjel, så er det sjældent sådan, det går."

Derfor overlever pc'en
Jakob Nielsen mener, at pc'en vil forblive vigtig, dels fordi den har en større skærm, dels fordi keyboardet og musen stadig er bedst til input.

Samtidig fremhæver han, at den traditionelle pc vinder, når det eksempelvis kommer til de mere krævende applikationer og til muligheden for at udskrive dokumenter.

Selvom pc-markedet lider under de mange nye tablet-pc'er og smartphones, der sendes ud på markedet, så er den gamle kending endnu i stand til at øge salget med omkring fire procent i år, påpeger Jakob Nielsen med henvisning til IDC-tal.

Jakob Nielsen mener, at tablets og smartphones har en klar fordel i, at man altid har dem på sig, og at de altid er tændt.

"Meget vil skifte fra desktoppene til telefoner og tablets, men en stor procentdel af brugen vil forblive på desktoppen. Det er svært at estimere den præcise procentdel for hver kategori, men det er ret sikkert, at brugen med den højeste værdi hovedsageligt vil være på desktoppen."

Pc'en er til business
Med det mener Jakob Nielsen, at selvom vi måske spenderer mere tid med vores tablets og smartphones end med den gamle pc, så er det stadig pc'en, der bringer os den største værdi.

"Det er selvfølgelig værdien (det vil sige penge i vores lommer) og ikke tid, der betyder noget, når vi allokerer vores investeringer ud på bruger-oplevelses-projekter."

Konkret peger han på, at det stadig er pc'en, der er vores primære redskab i arbejdssammenhænge, og at internethandlen heller ikke er forsvundet fra denne platform til fordel for den mobile.

"De fleste virksomheder er nødt til at understøtte begge kategorier, og vores brugervenligheds-forskning viser, at det bør ske med forskellige brugergrænseflade-designs, der målrettes forskellige karakteristika ved de to forskellige bruger-oplevelser."

"Ét brugerinterface passer ikke til alle skærmstørrelser," skriver Jakob Nielsen.

 

Denne artikel stammer fra ComONs søstersite, Computerworld.dk

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S