Ny dansk web-tjeneste lover nemmere sms-håndtering

Flyt arbejdet fra din smartphone til pc?en.

Sms-håndtering i en web-browser er set før – endda mange gange. Alligevel håber de to fynske web-entreprenører og iværksættere Elias Naur og Martin Willer Tychsen, at de kan tilføre markedet noget nyt og brugbart med tjenesten browsertexting.com.

Deres tjeneste virker i første omgang kun for folk med en Android-baseret smartphone. Telefonen parres med en browser, hvorefter dens kontaktbog dukker op i et chatvindue på pc-skærmen.

Martin Tychsen forklarer, at browsertexting adskiller sig fra de fleste andre lignende tjenster gennem app-modellen. Ved at slippe for at køre en server på telefonen, sparer brugerne på batteriet. Alle beskeder er AES-krypteret, så andre kan ikke se, hvad der sendes.

”Vi kræver ikke, at telefonen er på samme netværk som computeren. Vi kræver ikke engang at telefonen er i nærheden. Bare at vores lille app er installeret, så kan du i princippet lade telefonen ligge hjemme, i skuffen, ude i bilen eller nede i køkkenet, og bare den som minimum har adgang til mobilt datanetværk eller på anden måde internettet,” siger han.

De to fynske iværksættere skiller sig også ud fra andre tjeneste-udbydere ved hverken at kræve registrering eller signup.

iPhone-brugere kan kigge langt efter en app til tjenesten:

"Vi har ikke valgt at understøtte iPhone endnu. For at kunne tilgå de funktioner i telefonen som muliggør modtagelse og afsendelse af SMS'er, skal iPhonen jailbreakes. Til gengæld er Android langt mere åbent, og vi har kunnet udvikle systemet uden at bryde nogle rettigheder", fortæller Elias Naur.

Han har ikke interessen for it og teknologi fra fremmede: Elias er barnebarn af den berømte danske computer-pioner, professor Peter Naur.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos