Ny dansk web-tjeneste lover nemmere sms-håndtering

Flyt arbejdet fra din smartphone til pc?en.

Sms-håndtering i en web-browser er set før – endda mange gange. Alligevel håber de to fynske web-entreprenører og iværksættere Elias Naur og Martin Willer Tychsen, at de kan tilføre markedet noget nyt og brugbart med tjenesten browsertexting.com.

Deres tjeneste virker i første omgang kun for folk med en Android-baseret smartphone. Telefonen parres med en browser, hvorefter dens kontaktbog dukker op i et chatvindue på pc-skærmen.

Martin Tychsen forklarer, at browsertexting adskiller sig fra de fleste andre lignende tjenster gennem app-modellen. Ved at slippe for at køre en server på telefonen, sparer brugerne på batteriet. Alle beskeder er AES-krypteret, så andre kan ikke se, hvad der sendes.

”Vi kræver ikke, at telefonen er på samme netværk som computeren. Vi kræver ikke engang at telefonen er i nærheden. Bare at vores lille app er installeret, så kan du i princippet lade telefonen ligge hjemme, i skuffen, ude i bilen eller nede i køkkenet, og bare den som minimum har adgang til mobilt datanetværk eller på anden måde internettet,” siger han.

De to fynske iværksættere skiller sig også ud fra andre tjeneste-udbydere ved hverken at kræve registrering eller signup.

iPhone-brugere kan kigge langt efter en app til tjenesten:

"Vi har ikke valgt at understøtte iPhone endnu. For at kunne tilgå de funktioner i telefonen som muliggør modtagelse og afsendelse af SMS'er, skal iPhonen jailbreakes. Til gengæld er Android langt mere åbent, og vi har kunnet udvikle systemet uden at bryde nogle rettigheder", fortæller Elias Naur.

Han har ikke interessen for it og teknologi fra fremmede: Elias er barnebarn af den berømte danske computer-pioner, professor Peter Naur.
 

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS