Ny dansk web-tjeneste lover nemmere sms-håndtering

Flyt arbejdet fra din smartphone til pc?en.

Sms-håndtering i en web-browser er set før – endda mange gange. Alligevel håber de to fynske web-entreprenører og iværksættere Elias Naur og Martin Willer Tychsen, at de kan tilføre markedet noget nyt og brugbart med tjenesten browsertexting.com.

Deres tjeneste virker i første omgang kun for folk med en Android-baseret smartphone. Telefonen parres med en browser, hvorefter dens kontaktbog dukker op i et chatvindue på pc-skærmen.

Martin Tychsen forklarer, at browsertexting adskiller sig fra de fleste andre lignende tjenster gennem app-modellen. Ved at slippe for at køre en server på telefonen, sparer brugerne på batteriet. Alle beskeder er AES-krypteret, så andre kan ikke se, hvad der sendes.

”Vi kræver ikke, at telefonen er på samme netværk som computeren. Vi kræver ikke engang at telefonen er i nærheden. Bare at vores lille app er installeret, så kan du i princippet lade telefonen ligge hjemme, i skuffen, ude i bilen eller nede i køkkenet, og bare den som minimum har adgang til mobilt datanetværk eller på anden måde internettet,” siger han.

De to fynske iværksættere skiller sig også ud fra andre tjeneste-udbydere ved hverken at kræve registrering eller signup.

iPhone-brugere kan kigge langt efter en app til tjenesten:

"Vi har ikke valgt at understøtte iPhone endnu. For at kunne tilgå de funktioner i telefonen som muliggør modtagelse og afsendelse af SMS'er, skal iPhonen jailbreakes. Til gengæld er Android langt mere åbent, og vi har kunnet udvikle systemet uden at bryde nogle rettigheder", fortæller Elias Naur.

Han har ikke interessen for it og teknologi fra fremmede: Elias er barnebarn af den berømte danske computer-pioner, professor Peter Naur.
 

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse