Folketinget ramt af stort TDC-nedbrud på valgaften

Politikerne på Christiansborg har på valgaftenen været ramt af et stort mobil-nedbrud sammen med 40.000 andre TDC-abonnenter i Storkøbenhavn.

Artikel top billede

Da teleselskabet TDC torsdag klokken 17.20 blev ramt af et stort nedbrud på mobil-net, bredbånd og TDC TV, blev omkring 40.000 københavneres mobiltelefoner helt stille samtidig med, at de ikke kunne gå på internettet.

Nedbruddet ramte uheldigvis også de 179 folketingsmedlemmers iPhone-telefoner, da Christiansborg kører med TDC-abonnement.

Det har besværliggjort kommunikationen på en hektisk valgaften.

"Jeg ved, at flere folketingsmedlemmernes telefoner er ramt, og de kan ikke komme i kontakt med omverdenen," fortæller Christiansborgs it-chef, Ole Søndergaard, til Computerworld.

1.000 på Christiansborg ramt

Nedbruddet betyder altså, at omkring 1.000 telefoner tilhørende medarbejdere, parti-ansatte og folketingsmedlemmer på Christiansborg har haft flimrende mobildækning i løbet af årets suverænt største politiske begivenhed.

Det har ifølge Ole Søndergaard ikke været helt umuligt at ringe eller sms'e til Helle Thorning-Schmidt (S), Lars Løkke Rasmussen (V) eller nogen af de andre folketingsmedlemmer på valgaftenen.

"Vi kan se på telefonerne, at der er netdækning nogle gange, mens det andre gange er umuligt at komme igennem. Vi har oplyst alle journalister og samtlige brugere af vores systemer om, at nettet er ustabilt. Og folk lader da også til at tage det meget pænt," forklarer Ole Søndergaard.

Han roser TDC for at holde folketinget underrettet undervejs i nedbruddet.

Ukendt fejl

Pressechef Lasse Bastkjær Jensen fra TDC beklager fejlen, som blev rettet torsdag aften klokken 20.40.

Han ved dog endnu ikke præcis, hvad fejlen skyldtes, udover det drejer sig om en intern teknisk fejl, der altså ikke har rod i kabelovergravninger.

"Ved 20-tiden begyndte det at se fornuftigt ud med fejlretningen, og jeg skal selvfølgelig beklage nedbruddet, som jo desværre også ramte Christiansborg på en meget travl aften," fortæller han til Computerworld.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S