Folketinget ramt af stort TDC-nedbrud på valgaften

Politikerne på Christiansborg har på valgaftenen været ramt af et stort mobil-nedbrud sammen med 40.000 andre TDC-abonnenter i Storkøbenhavn.

Artikel top billede

Da teleselskabet TDC torsdag klokken 17.20 blev ramt af et stort nedbrud på mobil-net, bredbånd og TDC TV, blev omkring 40.000 københavneres mobiltelefoner helt stille samtidig med, at de ikke kunne gå på internettet.

Nedbruddet ramte uheldigvis også de 179 folketingsmedlemmers iPhone-telefoner, da Christiansborg kører med TDC-abonnement.

Det har besværliggjort kommunikationen på en hektisk valgaften.

"Jeg ved, at flere folketingsmedlemmernes telefoner er ramt, og de kan ikke komme i kontakt med omverdenen," fortæller Christiansborgs it-chef, Ole Søndergaard, til Computerworld.

1.000 på Christiansborg ramt

Nedbruddet betyder altså, at omkring 1.000 telefoner tilhørende medarbejdere, parti-ansatte og folketingsmedlemmer på Christiansborg har haft flimrende mobildækning i løbet af årets suverænt største politiske begivenhed.

Det har ifølge Ole Søndergaard ikke været helt umuligt at ringe eller sms'e til Helle Thorning-Schmidt (S), Lars Løkke Rasmussen (V) eller nogen af de andre folketingsmedlemmer på valgaftenen.

"Vi kan se på telefonerne, at der er netdækning nogle gange, mens det andre gange er umuligt at komme igennem. Vi har oplyst alle journalister og samtlige brugere af vores systemer om, at nettet er ustabilt. Og folk lader da også til at tage det meget pænt," forklarer Ole Søndergaard.

Han roser TDC for at holde folketinget underrettet undervejs i nedbruddet.

Ukendt fejl

Pressechef Lasse Bastkjær Jensen fra TDC beklager fejlen, som blev rettet torsdag aften klokken 20.40.

Han ved dog endnu ikke præcis, hvad fejlen skyldtes, udover det drejer sig om en intern teknisk fejl, der altså ikke har rod i kabelovergravninger.

"Ved 20-tiden begyndte det at se fornuftigt ud med fejlretningen, og jeg skal selvfølgelig beklage nedbruddet, som jo desværre også ramte Christiansborg på en meget travl aften," fortæller han til Computerworld.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network