Facebook gættede udfaldet af valget - næsten

Resultatet var pilskævt, da aarhusianere forsøgte at bruge Facebook til at forudsige vinderne af folketingsvalget. Men de tror stadig på idéen. Se hvorfor.

I folketingsvalgets sidste timer besluttede en flok aarhusianske iværksættere, at de ville bruge Facebook til at lave de såkaldte exitpolls, der på valgdagen viser det mest sandsynlige udfald af valget.

Det blev til fem prognoser, som skulle konkurrere med DR og de andre mediers. 

Den første sendte Dansk Folkeparti helt ud af folketinget. Den næste gjorde Liberal Alliance til det tredje største parti, og i sidste måling var partiet forudset en plads som det allerstørste parti i landet. Se alle prognoserne her.
En "rigtig" poll viste et mere realistisk resultat allerede kl 17.00.

"Resultatet var pilskævt og meget langt fra det reelle valgresultat. Når det er sagt, viser de prognoser, vi offentliggjorde i løbet af dagen på vores Facebook-side, at vi faktisk lykkedes med at fange valgets helt centrale tendenser - det vil sige hvem, der blev valgets vindere og tabere. Vores exitpoll viste, at det ville gå godt for Liberal Alliance, Enhedslisten, Det Radikale Venstre og at det ville gå skidt for blandt andet Konservative og SF," siger Johan Frederik Schjødt, der var en af de mange idetagere.

"Eksperimentet er klart bestået. Det har givet os svar på nogle af de spørgsmål, vi havde, inden vi gik i gang. Med 895 komplette besvarelser afgivet i tidsrummet 13.30 til 00.00, har vi vist, at det er muligt at indsamle samme antal besvarelser, som en typisk meningsmåling består af. Det viser, at folk på Facebook overordnet er villige til at deltage, hvis bare emnet er top-of-mind. Så ja - Facebook kan bruges til formålet."

Sådan rammer vi plet

Den store udfordring var at sikre repræsentativitet.

"Det, havde vi også forventet, ville være den største udfordring. Ved at forsøge at lave exitpolls på Facebook begår man i princippet fra starten den største brøler, når det handler om at lave en præcis måling. Det skyldes, at hele udgangspunktet for en repræsentativ meningsmåling, er, at folk udvælges tilfældigt til at deltage og ikke selv kan vælge at deltage i målingen - det kaldes skævvridning på baggrund af selv-selektion," indrømmer Johan Frederik Schjødt.

Løsningen var at indsamle så tilpas mange besvarelser fra specifikke aldersgrupper, uddannelsesgrupper og køn for at opveje risikoen for skævvridning.

Ved næste folketingsvalg skal eksperimentet laves igen. Til den tid ved at inddrage de ting, som Facebook allerede ved om brugerne (køn, alder, uddannelse). Denne gang udfyldte deltagerne et spørgeskema.

Se det endelige resultat af folketingvalget her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,