Hvem vinder valget? Aarhusianske iværksættere vil overhale medier på exitpolls

Aarhusianske iværksættere mener, at nettet sagtens kan give os troværdige exitpolls - meget hurtigere end medierne. Se her hvordan valget ender.

Artikel top billede

En typisk valgaften går fra stemmeboksen og hjem foran fjernsynet, hvor der ud på aftenen begynder at komme exitpolls - prognoser over danskernes valg.

Men der er ingen grund til at vente på, at tv-stationerne og de andre medier giver os kvalificerede gæt på, hvordan danskerne stemmer. Det kan de sociale medier sagtens afsløre.

Det mener en gruppe iværksætterer fra startupmiljøet omkring Geek House i Aarhus.

"Vi sad i formiddags og snakkede om, hvordan det kan være, at man ikke kan få nogle hurtigere exitpolls, nu når vi alle sammen er wired up med Facebook og andre online medier," siger Michael Heltzen, der var initiativ tager sammen med Johan Frederik Schjødt.

Det sad gruppen på cirka 10 stykker og spekulerede over. Og så gik arbejdet i gang. Afstemningen er åben nu.

Se resultatet om lidt

Facebook har næsten 2,5 million danske profiler. Hvis man kan komme ud til dem, så har man et godt billede, men ikke et 100 procent repræsentativt udsnit af danskerne i tale. 

"På trods af at vi ikke kan få helt lige så god kvalitet, som man kan ved at ligge og ringe rundt, som exit poll-folk gør, så kan vi trække en helt masse data og på den måde opveje den statistike usikkerhed, hvis vi bare kan få det skubbet rundt til en masse via Facebook," siger Michael Heltzen til ComON.

En af hans kollegaer i gruppen har tidligere arbejdet professionelt med optælling til exitpolls. Derfor føler gruppen sig overbevist om, at de har knowhow til at finde frem til et så nøjagtigt resultat som muligt.

"Vi har præcis de samme udfordringer som almindelige exitpoll-firmaer. For eksempel med at fange nordjyden, der stemmer på et bestemt parti og tilhører en specifik aldersgruppe, så længe de kun skal spørge 1000 mennesker. Så de korrektioner, som de efterfølgende sidder og laver, dem laver vi også".

Vægtningen af data bliver blandt andet lavet ud fra oplysninger om køn, alder, uddannelse og partivalg. 

Afstemningen er anonym, og der er lagt flere begrænsninger ind for at undgå flere stemmer fra samme person. Afstemingen bliver også løbende overvåget for at sikre, at den ikke bliver manipuleret.

Bidrag til eksperimentet ved at afgive din stemme til Danmarks uofficielle Exit Poll her.

Klokken 16.00 bliver den første bunke rådata lagt frem. Fra klokken 17.00 og frem vil der løbende blive lagt egentlige exitpolls ud på gruppens Facebook-side.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S