Hvem vinder valget? Aarhusianske iværksættere vil overhale medier på exitpolls

Aarhusianske iværksættere mener, at nettet sagtens kan give os troværdige exitpolls - meget hurtigere end medierne. Se her hvordan valget ender.

Artikel top billede

En typisk valgaften går fra stemmeboksen og hjem foran fjernsynet, hvor der ud på aftenen begynder at komme exitpolls - prognoser over danskernes valg.

Men der er ingen grund til at vente på, at tv-stationerne og de andre medier giver os kvalificerede gæt på, hvordan danskerne stemmer. Det kan de sociale medier sagtens afsløre.

Det mener en gruppe iværksætterer fra startupmiljøet omkring Geek House i Aarhus.

"Vi sad i formiddags og snakkede om, hvordan det kan være, at man ikke kan få nogle hurtigere exitpolls, nu når vi alle sammen er wired up med Facebook og andre online medier," siger Michael Heltzen, der var initiativ tager sammen med Johan Frederik Schjødt.

Det sad gruppen på cirka 10 stykker og spekulerede over. Og så gik arbejdet i gang. Afstemningen er åben nu.

Se resultatet om lidt

Facebook har næsten 2,5 million danske profiler. Hvis man kan komme ud til dem, så har man et godt billede, men ikke et 100 procent repræsentativt udsnit af danskerne i tale. 

"På trods af at vi ikke kan få helt lige så god kvalitet, som man kan ved at ligge og ringe rundt, som exit poll-folk gør, så kan vi trække en helt masse data og på den måde opveje den statistike usikkerhed, hvis vi bare kan få det skubbet rundt til en masse via Facebook," siger Michael Heltzen til ComON.

En af hans kollegaer i gruppen har tidligere arbejdet professionelt med optælling til exitpolls. Derfor føler gruppen sig overbevist om, at de har knowhow til at finde frem til et så nøjagtigt resultat som muligt.

"Vi har præcis de samme udfordringer som almindelige exitpoll-firmaer. For eksempel med at fange nordjyden, der stemmer på et bestemt parti og tilhører en specifik aldersgruppe, så længe de kun skal spørge 1000 mennesker. Så de korrektioner, som de efterfølgende sidder og laver, dem laver vi også".

Vægtningen af data bliver blandt andet lavet ud fra oplysninger om køn, alder, uddannelse og partivalg. 

Afstemningen er anonym, og der er lagt flere begrænsninger ind for at undgå flere stemmer fra samme person. Afstemingen bliver også løbende overvåget for at sikre, at den ikke bliver manipuleret.

Bidrag til eksperimentet ved at afgive din stemme til Danmarks uofficielle Exit Poll her.

Klokken 16.00 bliver den første bunke rådata lagt frem. Fra klokken 17.00 og frem vil der løbende blive lagt egentlige exitpolls ud på gruppens Facebook-side.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job