Opråb til regeringen: Har I helt glemt it til folkeskolen?

En samlet it-branche nikker blidt og ryster kraftigt på hovedet af it-ambitionerne i regeringsgrundlaget. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Her er den nye regerings it-planer med Danmark

It-branchen efter ny regering: Er vi købt eller solgt?

De kom.

De vandt.

De præsenterede et regeringsgrundlag.
 
Den nye regering er på plads - sådan da - og i går fremlagde den sit regeringsgrundlag, hvor der var flere it-initiativer blandt de mange ord i den 80 siders rapport, der var blevet til på Crown Plaza-hotellet på Amager i København.
 
Savner prominent placering
Alligevel er it-industrien ikke ligefrem jublende lykkelig efter regeringens præsentation.
 
"Vi savner en mere fremtrædende placering af digitaliseringen som en løftestang til væksten her i landet. Selv om der er en del om velfærdsteknologi, så mangler hele skoleområdet med sin fysiske infrastruktur og planer for at hjælpe lærerne," lyder skudsmålet fra formanden for it-interesseorganisationen Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.
 
Han vurderer, at den nye regerings it-udspil ikke er revolutionært i forhold til den tidligere regerings digitaliseringsstrategi.
 
"Jeg har virkelig svært ved at se nogle væsentlige forskelle i de to udspil," forklarer Klaus Kvorning Hansen.
 
Bekymring hos IT-Branchen
Heller ikke it-brancheforeningen IT-Branchen er imponeret over statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) regeringsgrundlag set med it-briller. 

"Vi kan godt være bekymrede for, om regeringsgrundlaget vil indfri de høje digitale ambitioner, som alle partierne i regeringen tidligere har fremlagt. It fylder ikke så meget som håbet, dog er der gode tiltag inden for eksempelvis velfærdsteknologi og grøn teknologi," fortæller IT-Branchens administrerende direktør, Morten Bangsgaard.
 
Han ser også på opsplitningen af den nu nedlagte IT- og Telestyrelsen med blandede følelser.
 
"Vi havde gerne set ansvaret for digitalisering samlet. Men der er også fordele i den nye opdeling i flere ministerier. Den store udfordring bliver koordinering og at få et solidt forankret fokus på rammevilkårene for it-erhvervet," fortæller Morten Bangsgaard.
 
Mangler innovation og produktivet
Heller ikke hos Dansk Industris it-forening, ITEK, er der udelt begejstring, selv om ITEK-direktør Tom Togsverd noterer sig flere positive elementer som eksempelvis telemedicinske satsninger, energieffektiviseringer og en fjernelse af multimedieskatten.
 
"Der er dog også mange områder, hvor teknologi kunne være en vigtig enabler, men hvor det ikke nævnes. Det gælder for folkeskoleområdet, hvor ordet 'it' ikke forekommer, og så gælder det styrket forskning, innovation og øget produktivitet i virksomhederne," siger Tom Togsverd.
 
Han udtrykker også en svag forundring over, at Videnskabsministeriet mister it- og teleområdet til andre ministerier.
 
"Vi håber, at det skal udlægges som en styrke, at de centrale ministerier nu vil komme mere på banen," lyder det fra ITEK-direktøren.
 
Alle tre brancheorganisationer, Dansk IT, IT-Branchen og ITEK, melder sig klar til at hjælpe den nye regering med en kommende digitaliseringsstrategi, der skal afløse Løkke-regeringens ditto.

Læs også:
Her er den nye regerings it-planer med Danmark

It-branchen efter ny regering: Er vi købt eller solgt?

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S