Opråb til regeringen: Har I helt glemt it til folkeskolen?

En samlet it-branche nikker blidt og ryster kraftigt på hovedet af it-ambitionerne i regeringsgrundlaget. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Her er den nye regerings it-planer med Danmark

It-branchen efter ny regering: Er vi købt eller solgt?

De kom.

De vandt.

De præsenterede et regeringsgrundlag.
 
Den nye regering er på plads - sådan da - og i går fremlagde den sit regeringsgrundlag, hvor der var flere it-initiativer blandt de mange ord i den 80 siders rapport, der var blevet til på Crown Plaza-hotellet på Amager i København.
 
Savner prominent placering
Alligevel er it-industrien ikke ligefrem jublende lykkelig efter regeringens præsentation.
 
"Vi savner en mere fremtrædende placering af digitaliseringen som en løftestang til væksten her i landet. Selv om der er en del om velfærdsteknologi, så mangler hele skoleområdet med sin fysiske infrastruktur og planer for at hjælpe lærerne," lyder skudsmålet fra formanden for it-interesseorganisationen Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.
 
Han vurderer, at den nye regerings it-udspil ikke er revolutionært i forhold til den tidligere regerings digitaliseringsstrategi.
 
"Jeg har virkelig svært ved at se nogle væsentlige forskelle i de to udspil," forklarer Klaus Kvorning Hansen.
 
Bekymring hos IT-Branchen
Heller ikke it-brancheforeningen IT-Branchen er imponeret over statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) regeringsgrundlag set med it-briller. 

"Vi kan godt være bekymrede for, om regeringsgrundlaget vil indfri de høje digitale ambitioner, som alle partierne i regeringen tidligere har fremlagt. It fylder ikke så meget som håbet, dog er der gode tiltag inden for eksempelvis velfærdsteknologi og grøn teknologi," fortæller IT-Branchens administrerende direktør, Morten Bangsgaard.
 
Han ser også på opsplitningen af den nu nedlagte IT- og Telestyrelsen med blandede følelser.
 
"Vi havde gerne set ansvaret for digitalisering samlet. Men der er også fordele i den nye opdeling i flere ministerier. Den store udfordring bliver koordinering og at få et solidt forankret fokus på rammevilkårene for it-erhvervet," fortæller Morten Bangsgaard.
 
Mangler innovation og produktivet
Heller ikke hos Dansk Industris it-forening, ITEK, er der udelt begejstring, selv om ITEK-direktør Tom Togsverd noterer sig flere positive elementer som eksempelvis telemedicinske satsninger, energieffektiviseringer og en fjernelse af multimedieskatten.
 
"Der er dog også mange områder, hvor teknologi kunne være en vigtig enabler, men hvor det ikke nævnes. Det gælder for folkeskoleområdet, hvor ordet 'it' ikke forekommer, og så gælder det styrket forskning, innovation og øget produktivitet i virksomhederne," siger Tom Togsverd.
 
Han udtrykker også en svag forundring over, at Videnskabsministeriet mister it- og teleområdet til andre ministerier.
 
"Vi håber, at det skal udlægges som en styrke, at de centrale ministerier nu vil komme mere på banen," lyder det fra ITEK-direktøren.
 
Alle tre brancheorganisationer, Dansk IT, IT-Branchen og ITEK, melder sig klar til at hjælpe den nye regering med en kommende digitaliseringsstrategi, der skal afløse Løkke-regeringens ditto.

Læs også:
Her er den nye regerings it-planer med Danmark

It-branchen efter ny regering: Er vi købt eller solgt?

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S