Både Sander og Sahl-Madsen ude af Folketinget

En valggyser i Sydjylland og en plads for lidt i Vestjylland sender den nuværende og forhenværende videnskabsminister uden for porten til politikken på Christiansborg.

Artikel top billede

Læs også:
Det opnåede Charlotte Sahl-Madsen på 571 dage

Er denne mand Danmarks næste it-minister?

Hverken videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) eller forgængeren, Helge Sander (V), fik sat sig på en af de 179 taburetter på Christiansborg, efter de personlige stemmer fra folketingsvalget er gjort op.

Den nuværende videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen røg som forventet ud i en valggyser i Sydjylland mod Mike Legarth og Carina Christensen, hvor de to kvinder trak de korteste strå blandt de tre konservative kamphaner.

Den tidligere videnskabsminister Helge Sander røg, trods et stemmemæssigt godt valg til Venstre, ud i Vestjylland, hvor han tabte mod to unge Venstre-løver, Espen Lunde-Larsen, 32 og Thomas Nolsøe Danielsen, 27.

Det skriver Berlingske Tidende.

En kort, en lang

Charlotte Sahl-Madsen fik 571 dage som videnskabsminister, efter hun den 22. februar blev søsat som helt ubeskrevet blad på den politiske scene.

Således blev hun udnævnt til videnskabsminister uden at sidde i folketinget, og det skulle altså ikke blive i denne ombæring.

Helge Sander var derimod en veteran-minister, da han i februar 2010 takkede af som videnskabsminister efter 3.011 dage på posten.

Endnu er den næste videnskabsminister ikke fundet, men De Radikales næstformand og it-ordfører, Morten Østergaard, anses af flere som en af top-aspiranterne til at sidde som minister for videnskab, udvikling og teknologi i Danmark.

Læs også:
Det opnåede Charlotte Sahl-Madsen på 571 dage

Er denne mand Danmarks næste it-minister?

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS