Her er den nye it-minister

Regeringen er på plads. Se her, hvem der bliver Danmarks næste videnskabsminister.

Artikel top billede

Den radikale næstformand, Morten Østergaard, bliver ifølge en række aviser videnskabsminister i Danmarks nye regering med statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i spidsen.
 
Den nye regering vil blive præsenteret mandag formiddag, men en række aviser skriver, at en del af posterne allerede er fordelt.
 
Morten Østergaard står således ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten til at blive minister for forskning, innovation og videregående uddannelser. 
 
Godt inde i stoffet
Han har i flere år været it-ordfører for De Radikale og regnes for en af de politikere, der er bedst inde i it-relaterede problemstillinger og udfordringer.
 
Samtidig har han længe slået på tromme for digitale effektiviseringer og digitale fordele for velfærdssystemet.
 
Videnskabsministeriet har i mange år været regnet for en ministeriel letvægter, der har været ledet af lavt-profilerede ministre.
 
Det har tidligere været fremme, at ministeriet derfor har været for let til Morten Østergaard, der som manden lige bag den radikale formand, Margrethe Vestager, har stået til en af de tungere ministerposter.
 
Socialdemokraterne bedyrede før valget, at Videnskabsministeriet skulle lukkes helt til fordel for et it-ministerium. Det kan du læse mere om her.
 
Med udnævnelsen af Morten Østergaard ser det dog ikke ud til at blive tilfældet.
 
Den nye regering ventes at præsentere regeringsgrundlaget mandag, men flere aviser bringer uddrag fra grundlaget, der er regeringens overordnede  'strategi-papir' for de kommende år.
 
I det, som indtil videre er blevet frigivet til offentligheden, fremgår det ikke, hvad den nye regering vil med it og it-erhvervet.
 
Andre nye ministre, der vil skulle samarbejde med it-branchen, tæller SF's Ole Sohn, der står til at blive ny erhvervs-  og vækst-minister, mens SF'eren Pia Olsen Dyhr står til at blive minister for eksport- og udenrigshandel.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S