Radikal toppolitiker ny videnskabsminister

Regeringen er på plads. Se her, hvem der bliver Danmarks næste videnskabsminister.

Artikel top billede

Den radikale næstformand, Morten Østergaard, bliver ifølge en række aviser videnskabsminister i Danmarks nye regering med statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i spidsen.
 
Den nye regering vil blive præsenteret mandag formiddag, men en række aviser skriver, at en del af posterne allerede er fordelt.
 
Morten Østergaard står således ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten til at blive minister for forskning, innovation og videregående uddannelser. 
 
Godt inde i stoffet
Han har i flere år været it-ordfører for De Radikale og regnes for en af de politikere, der er bedst inde i it-relaterede problemstillinger og udfordringer.
 
Samtidig har han længe slået på tromme for digitale effektiviseringer og digitale fordele for velfærdssystemet.
 
Videnskabsministeriet har i mange år været regnet for en ministeriel letvægter, der har været ledet af lavt-profilerede ministre.
 
Det har tidligere været fremme, at ministeriet derfor har været for let til Morten Østergaard, der som manden lige bag den radikale formand, Margrethe Vestager, har stået til en af de tungere ministerposter.
 
Socialdemokraterne bedyrede før valget, at Videnskabsministeriet skulle lukkes helt til fordel for et it-ministerium. Det kan du læse mere om her.
 
Med udnævnelsen af Morten Østergaard ser det dog ikke ud til at blive tilfældet.
 
Den nye regering ventes at præsentere regeringsgrundlaget mandag, men flere aviser bringer uddrag fra grundlaget, der er regeringens overordnede  'strategi-papir' for de kommende år.
 
I det, som indtil videre er blevet frigivet til offentligheden, fremgår det ikke, hvad den nye regering vil med it og it-erhvervet.
 
Andre nye ministre, der vil skulle samarbejde med it-branchen, tæller SF's Ole Sohn, der står til at blive ny erhvervs-  og vækst-minister, mens SF'eren Pia Olsen Dyhr står til at blive minister for eksport- og udenrigshandel.

Læs også:

Opråb til Thorning: Lad os så få den it-minister

Sådan skal Helle Thorning få gang i it-erhvervet

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job