Radikal toppolitiker ny videnskabsminister

Regeringen er på plads. Se her, hvem der bliver Danmarks næste videnskabsminister.

Artikel top billede

Den radikale næstformand, Morten Østergaard, bliver ifølge en række aviser videnskabsminister i Danmarks nye regering med statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i spidsen.
 
Den nye regering vil blive præsenteret mandag formiddag, men en række aviser skriver, at en del af posterne allerede er fordelt.
 
Morten Østergaard står således ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten til at blive minister for forskning, innovation og videregående uddannelser. 
 
Godt inde i stoffet
Han har i flere år været it-ordfører for De Radikale og regnes for en af de politikere, der er bedst inde i it-relaterede problemstillinger og udfordringer.
 
Samtidig har han længe slået på tromme for digitale effektiviseringer og digitale fordele for velfærdssystemet.
 
Videnskabsministeriet har i mange år været regnet for en ministeriel letvægter, der har været ledet af lavt-profilerede ministre.
 
Det har tidligere været fremme, at ministeriet derfor har været for let til Morten Østergaard, der som manden lige bag den radikale formand, Margrethe Vestager, har stået til en af de tungere ministerposter.
 
Socialdemokraterne bedyrede før valget, at Videnskabsministeriet skulle lukkes helt til fordel for et it-ministerium. Det kan du læse mere om her.
 
Med udnævnelsen af Morten Østergaard ser det dog ikke ud til at blive tilfældet.
 
Den nye regering ventes at præsentere regeringsgrundlaget mandag, men flere aviser bringer uddrag fra grundlaget, der er regeringens overordnede  'strategi-papir' for de kommende år.
 
I det, som indtil videre er blevet frigivet til offentligheden, fremgår det ikke, hvad den nye regering vil med it og it-erhvervet.
 
Andre nye ministre, der vil skulle samarbejde med it-branchen, tæller SF's Ole Sohn, der står til at blive ny erhvervs-  og vækst-minister, mens SF'eren Pia Olsen Dyhr står til at blive minister for eksport- og udenrigshandel.

Læs også:

Opråb til Thorning: Lad os så få den it-minister

Sådan skal Helle Thorning få gang i it-erhvervet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S