I Odder er iPads det nye sort

Samtlige lærere og elever i Odders kommunes folkeskoler får nu deres egen Ipad leveret af Atea

Artikel top billede

Odder kommune underskrev i forrige uge en kontrakt med Atea om leverance af 2580 Ipads til elever og lærere i kommunens folkeskoler. Ifølge kommunens hjemmeside har kontrakten en værdi på 7,9 millioner kroner inklusive en række lærerkurser.

Dermed bliver kommunen efter eget udsagn den første i Europa, som udstyrer elever og lærere med en iPad.

Kontrakten er kommet i stand efter et SKI-udbud, hvor syv leverandører har haft mulighed for at afgive bud, men kun Atea bød ind med iPad'en som den foretrukne løsning.

»Ved at give Ipads til alle lærere og elever bliver Odder kommune førende med skole-it, ikke bare i Danmark, men i hele Europa. Undervisningen i vore skoler vil få et kæmpeløft, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil bidrage til Odder kommunes image som et godt sted at bo,« siger borgmester Elvin J. Hansen, der egenhændigt underskrev kontrakten på byrådets vegne.

Populært i kommunen

Det er ganske kort tid siden, at også gymnasiet i Odder fortalte om iPad til eleverne.
På gymnasiet skal en mindre gruppe elever udelukkende bruge iPads for at teste fordele og ulemper. Men på længere sigt vil en større gruppe elever formentlig følge trop.

Hos Atea glæder direktør Peter Trans sig over ordren til den østjyske kommune.

»Jeg er overbevist om, at det giver bedre indlæring med større motivation og engagement, og samtidig forbereder eleverne bedst muligt til fremtiden,« siger Peter Trans.

Aftalen gælder i tre år. De første Ipads bliver udleveret til lærerne lige op til efterårsferien, og kort efter nytår har alle elever i Odder deres egen Ipad.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen