I Odder er iPads det nye sort

Samtlige lærere og elever i Odders kommunes folkeskoler får nu deres egen Ipad leveret af Atea

Artikel top billede

Odder kommune underskrev i forrige uge en kontrakt med Atea om leverance af 2580 Ipads til elever og lærere i kommunens folkeskoler. Ifølge kommunens hjemmeside har kontrakten en værdi på 7,9 millioner kroner inklusive en række lærerkurser.

Dermed bliver kommunen efter eget udsagn den første i Europa, som udstyrer elever og lærere med en iPad.

Kontrakten er kommet i stand efter et SKI-udbud, hvor syv leverandører har haft mulighed for at afgive bud, men kun Atea bød ind med iPad'en som den foretrukne løsning.

»Ved at give Ipads til alle lærere og elever bliver Odder kommune førende med skole-it, ikke bare i Danmark, men i hele Europa. Undervisningen i vore skoler vil få et kæmpeløft, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil bidrage til Odder kommunes image som et godt sted at bo,« siger borgmester Elvin J. Hansen, der egenhændigt underskrev kontrakten på byrådets vegne.

Populært i kommunen

Det er ganske kort tid siden, at også gymnasiet i Odder fortalte om iPad til eleverne.
På gymnasiet skal en mindre gruppe elever udelukkende bruge iPads for at teste fordele og ulemper. Men på længere sigt vil en større gruppe elever formentlig følge trop.

Hos Atea glæder direktør Peter Trans sig over ordren til den østjyske kommune.

»Jeg er overbevist om, at det giver bedre indlæring med større motivation og engagement, og samtidig forbereder eleverne bedst muligt til fremtiden,« siger Peter Trans.

Aftalen gælder i tre år. De første Ipads bliver udleveret til lærerne lige op til efterårsferien, og kort efter nytår har alle elever i Odder deres egen Ipad.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S