I Odder er iPads det nye sort

Samtlige lærere og elever i Odders kommunes folkeskoler får nu deres egen Ipad leveret af Atea

Artikel top billede

Odder kommune underskrev i forrige uge en kontrakt med Atea om leverance af 2580 Ipads til elever og lærere i kommunens folkeskoler. Ifølge kommunens hjemmeside har kontrakten en værdi på 7,9 millioner kroner inklusive en række lærerkurser.

Dermed bliver kommunen efter eget udsagn den første i Europa, som udstyrer elever og lærere med en iPad.

Kontrakten er kommet i stand efter et SKI-udbud, hvor syv leverandører har haft mulighed for at afgive bud, men kun Atea bød ind med iPad'en som den foretrukne løsning.

»Ved at give Ipads til alle lærere og elever bliver Odder kommune førende med skole-it, ikke bare i Danmark, men i hele Europa. Undervisningen i vore skoler vil få et kæmpeløft, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil bidrage til Odder kommunes image som et godt sted at bo,« siger borgmester Elvin J. Hansen, der egenhændigt underskrev kontrakten på byrådets vegne.

Populært i kommunen

Det er ganske kort tid siden, at også gymnasiet i Odder fortalte om iPad til eleverne.
På gymnasiet skal en mindre gruppe elever udelukkende bruge iPads for at teste fordele og ulemper. Men på længere sigt vil en større gruppe elever formentlig følge trop.

Hos Atea glæder direktør Peter Trans sig over ordren til den østjyske kommune.

»Jeg er overbevist om, at det giver bedre indlæring med større motivation og engagement, og samtidig forbereder eleverne bedst muligt til fremtiden,« siger Peter Trans.

Aftalen gælder i tre år. De første Ipads bliver udleveret til lærerne lige op til efterårsferien, og kort efter nytår har alle elever i Odder deres egen Ipad.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect