I Odder er iPads det nye sort

Samtlige lærere og elever i Odders kommunes folkeskoler får nu deres egen Ipad leveret af Atea

Artikel top billede

Odder kommune underskrev i forrige uge en kontrakt med Atea om leverance af 2580 Ipads til elever og lærere i kommunens folkeskoler. Ifølge kommunens hjemmeside har kontrakten en værdi på 7,9 millioner kroner inklusive en række lærerkurser.

Dermed bliver kommunen efter eget udsagn den første i Europa, som udstyrer elever og lærere med en iPad.

Kontrakten er kommet i stand efter et SKI-udbud, hvor syv leverandører har haft mulighed for at afgive bud, men kun Atea bød ind med iPad'en som den foretrukne løsning.

»Ved at give Ipads til alle lærere og elever bliver Odder kommune førende med skole-it, ikke bare i Danmark, men i hele Europa. Undervisningen i vore skoler vil få et kæmpeløft, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil bidrage til Odder kommunes image som et godt sted at bo,« siger borgmester Elvin J. Hansen, der egenhændigt underskrev kontrakten på byrådets vegne.

Populært i kommunen

Det er ganske kort tid siden, at også gymnasiet i Odder fortalte om iPad til eleverne.
På gymnasiet skal en mindre gruppe elever udelukkende bruge iPads for at teste fordele og ulemper. Men på længere sigt vil en større gruppe elever formentlig følge trop.

Hos Atea glæder direktør Peter Trans sig over ordren til den østjyske kommune.

»Jeg er overbevist om, at det giver bedre indlæring med større motivation og engagement, og samtidig forbereder eleverne bedst muligt til fremtiden,« siger Peter Trans.

Aftalen gælder i tre år. De første Ipads bliver udleveret til lærerne lige op til efterårsferien, og kort efter nytår har alle elever i Odder deres egen Ipad.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S