I Odder er iPads det nye sort

Samtlige lærere og elever i Odders kommunes folkeskoler får nu deres egen Ipad leveret af Atea

Artikel top billede

Odder kommune underskrev i forrige uge en kontrakt med Atea om leverance af 2580 Ipads til elever og lærere i kommunens folkeskoler. Ifølge kommunens hjemmeside har kontrakten en værdi på 7,9 millioner kroner inklusive en række lærerkurser.

Dermed bliver kommunen efter eget udsagn den første i Europa, som udstyrer elever og lærere med en iPad.

Kontrakten er kommet i stand efter et SKI-udbud, hvor syv leverandører har haft mulighed for at afgive bud, men kun Atea bød ind med iPad'en som den foretrukne løsning.

»Ved at give Ipads til alle lærere og elever bliver Odder kommune førende med skole-it, ikke bare i Danmark, men i hele Europa. Undervisningen i vore skoler vil få et kæmpeløft, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil bidrage til Odder kommunes image som et godt sted at bo,« siger borgmester Elvin J. Hansen, der egenhændigt underskrev kontrakten på byrådets vegne.

Populært i kommunen

Det er ganske kort tid siden, at også gymnasiet i Odder fortalte om iPad til eleverne.
På gymnasiet skal en mindre gruppe elever udelukkende bruge iPads for at teste fordele og ulemper. Men på længere sigt vil en større gruppe elever formentlig følge trop.

Hos Atea glæder direktør Peter Trans sig over ordren til den østjyske kommune.

»Jeg er overbevist om, at det giver bedre indlæring med større motivation og engagement, og samtidig forbereder eleverne bedst muligt til fremtiden,« siger Peter Trans.

Aftalen gælder i tre år. De første Ipads bliver udleveret til lærerne lige op til efterårsferien, og kort efter nytår har alle elever i Odder deres egen Ipad.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job