Apple mørklægger forholdsregler hvis Steve Jobs skulle dø

Aktionærer har krævet at Apple fremlægger en plan for, hvad der skal ske, hvis Steve Jobs alvorelige sygdom tager livet af ham.

Artikel top billede

Apple holder kortene tæt til kroppen og undgår at fortælle om deres planer for ledelsen i firmaet, hvis Apple-chef Steve Jobs skulle dø af sin sygdom. Aktionærer fra en fagforenings pensionsfond har ellers krævet en klar plan for at skabe ro om firmaet.

"Vi ville ønske, han kunne være her hver dag. Vi håber han lever evigt," siger Jennifer O'Dell fra Central Laborers' Fund, som har aktier for lidt over 20 millioner kroner til britiske BBC.

"Det er ikke realistisk, og det er derfor, vi skal have en plan. Og hvis de har en plan, og det er jeg sikker på, de har, hvad er der så i vejen med en smule gennemsigtighed?," fortsætter Jennifer O'Dell.

BBC skriver nu, at der ikke er opbakning blandt firmaets aktionærer til at offentliggøre planerne for at finde en ny ledelse. Apple har tidligere argumenteret for, at konkurrenterne vil få indblik i Apples strategi, hvis firmaet offentliggør planerne for en efterfølger til Steve Jobs.

Paparazzi-billeder har for nylig vist en meget afkræftet Steve Jobs.

Læs mere hos BBC.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse