Lexmark skal vende bundlinien hos Winkelhorn

Efter fem år med underskud tror servicevirksomheden Winkelhorn på succes med Lexmark-aftale. Døjer stadig med Eftervirkninger efter opsagt Sharp-kontrakt.

Det kostede dyrt for Winkelhorn, da Sharp i år 2000 opsagde en aftale om service på kopimaskiner. I første omgang fik Winkelhorn en erstatning på knap ti millioner kroner for kunderov og for høje priser, men uden at det store beløb kunne vende minus til plus i regnskabet. I løbet af de seneste fem år har driftsselskabet, Winkelhorn Service Partner haft et samlet underskud på 15 millioner kroner før skat. Alene i 2008 måtte servicevirksomheden notere sig for et minus på fire millioner kroner før skat.

Men nu lysner det for Winkelhorn. I foråret fik virksomheden en serviceaftale med Lexmark, der betyder, at Winkelhorn kan udføre service for Lexmark-forhandlernes kunder. I øjeblikket har Winkelhorn serviceaftaler med tre jyske Lexmark-forhandlere samt to forhandlere på Sjælland.

Med flere kopimaskinemærker ombord har Winkelhorn fået en større frihed og fleksibilitet, fordi virksomheden ikke længere er afhængig af en enkelt producent.

»Vi har i bund og grund en sund virksomhed med et godt potentiale,« siger Kim Juhlin, der forventer et underskud igen i år, inden der næste år kommer et regnskab med plus på bundlinjen.

Han forventer, at han igen vil få en erstatning for Sharps brudte samarbejde. Siden den forrige voldgiftafgørelse har Winkelhorn fundet flere kunder, som virksomheden mener Sharp har taget. Den forsmåede servicevirksomhed har derfor bebudet endnu en erstatninsgsag som en ny voldgiftsdomstol skal behandle til december. Kim Juhlin regner med voldgiften vil tilkende Winkelhorn omkring 4,5 millioner kroner. De penge er dog langt fra at dække alle de tab, som Winkelhorn har haft.

»Man får jo aldrig dækket alt i en retssag. Jeg har blandt andet måttet afskrive på et lager af Sharpmaskiner, som jeg ikke kunne sælge, og har nok haft et tab på 25-30 millioner kroner i alt,« vurderer Kim Juhlin.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere