EET tjente 18 mio.

It-distributøren EET Nordic leverer for fjerde år i træk et flot regnskab med solid indtjening og europæisk vækst.

EET Nordics omsætning viste en mindre fremgang til kr. 779 millioner kroner (mod 769 millioner kroner året før) mens driftsresultatet voksede fra 25 til 27 millioner kroner. Overskuddet før skat blev på 18 millioner kroner.

I en pressemeddelelse oplyser selskabet, at man på trods af væksten har været i stand til at generere et positivt cash-flow fra driften på knap 40 millioner kroner.

»Vi er særdeles tilfredse med den udvikling vi gennemgår i disse år. Vi har udviklet EET Nordic koncernen fra i manges øjne at være et "memory-hus" til i dag at være en af de to til tre største reservedels og opgraderingsdistributører i Europa,« siger administrerende koncerndirektør John Skovbro Thomas.

EET Nordic har udviklet et nyt forretningsområde "Sikkerhed og Overvågning", inden for hvilket der distribueres sikkerheds- og overvågnings produkter fra producenter som eksempelvis Axis, Milestone og Mobotix.

EET blev stiftet af brødrene Lasse og Per Frost tilbage i 1988. Brødrene blev millionærer, da de i 1997 solgte halvdelen af aktierne til det europæiske ventureforetagende CVC Capital Partners og resten af aktierne i 2002. CVC er fortsat i dag hovedaktionær i koncernen - ifølge føromtalte pressemeddelelse en ganske tilfreds hovedaktionær:

»På få år er det lykkedes os at udvikle EET Nordic koncernen strategisk, hvorved vi i dag har en langt bredere produktportefølje samt en markant vækst i kundebasen. Således har vi i løbet af de seneste tre år øget antallet af købende kunder fra 14.000 til mere end 20.000 forskellige købende kunder per år,« lyder det fra bestyrelsesmedlem Erik Balleby Jensen, CVC Capital Partners.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos