IT-nedbrud giver IBM skrammer på image-siden

IBM har efterhånden rettet op på fejl, der nedlagde en række af landets største selskaber. Nu kæmper virksomhederne med de digitale efterdønninger - og med sit image.

IT-systemerne hos A.P. Møller-Mærsk, Carlsberg, Danske Bank og DSV blev lammet, efter IBM's centrale servere blev ramt af netværksproblemer.

I dag døjer koncernerne med de digitale efterdønninger efter flere timers IT-nedbrud.

Hos en af IBM's storkunder, Carlsberg, kører IT-systemerne igen på normal blus, men ifølge bryggerigigantens IT-direktør Lars Krejberg, har koncernen endnu ikke det fulde overblik over it-situationen i dets europæiske datterselskaber.

De ramte virksomheder har ikke offentlig overvejet at rejse erstatning, men ifølge Børsen har utilfredsheden overfor IBM's IT-håndtering fået ny næring. Overfor Børsen udtaler advokat og specialist i it-outsourcings- kontrakter, at der ved it-nedbrud af gårdsagens karakter kan svares af en bod afhængig af nedbruddets varighed.

Ud over økonomiske konsekvenser af it-nedbrud, kommer gårdsdagens nedbrud på det mindst belejlige tidspunkt. Skaden på IBM's image kan ifølge IDC-direktør Per Andersen få uoverskuelige konsekvenser i fremtiden:

»Det her er ikke det, IBM har brug for lige i øjeblikket, det er klart. Det har en konsekvens for de eksisterende kunder. Men de største konsekvenser er nok det image-mæssige, hvor det puster til noget, som mange går og taler om, nemlig at IBM mister mange af deres kunder for tiden,« siger Per Andersen til Børsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere