DCS: Producent skyld i fejlmærket grafikkort

Distributøren DCS, der beskyldes for at levere fejlemballerede grafikkort til forhandleren PC-Huset, hævder, at det er producenten, der har fejlmærket ældre grafikkort som nyere modeller.

Den østjyske hardware-distributør DCS, der beskyldes for distributionen af et fejlmærkede grafikkort til PC-huset, afviser anklage om fup.

Dog mener distributøren, at det er forhandlerens ansvar, at tjekke op om indholdet i pakkerne stammer overens med emballagen.

Ifølge indkøberen hos distributøren DCS, Thomas Christiansen, har DCS aldrig foregivet at sælge de nye grafikkort. Forhandleren har købt de grafikkort, der reelt var i æskerne. Problemet er alene, at æskerne har været mærket, som om de indeholdt et helt nyt grafikkort, der ikke er kommet på markedet endnu.

»Producenten Gainward bruger samme æske til alle deres store grafikkort og så sætter de klistermærker på bagefter. Gainward har sat det forkerte klistermærke på ved en fejl, men forhandleren har bare ikke været klog nok til at tjekke at indholdet i æsken stemmer overens med det bestilte grafikkort,« lyder det fra Thomas Christiansen, indkøbsansvarlig hos DCS.

Han forklarer, at DCS har modtaget en kasse med omkring 10 fejlemballerede grafikkort, som allerede er blevet ekspederet videre til forhandlere. Men han garanterer at forhandlerne ikke er blevet snydt på prisen. Hvilke forhandlere, der er tale om , kan han ikke udtale sig om

»De har fået præcis de kort, som de har bestilt og betalt. Men jeg tror, at forhandleren uforvarende er kommet galt afsted her ved at annoncere for et kort, som ikke er kommet ud endnu. At han så sælger den som noget forkert, betragter jeg som et hændeligt uheld,« siger Thomas Christensen til CRN

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra PC-Huset.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car