Ny folder om computervirus fra råd

Alt, hvad der kommer ude fra og ind i din computer, kan være kilde til virus. Det står at læse i en meget kortfattet pjece om it-sikkerhed, som Rådet for it-sikkerhed og It- og telestyrelsen har udgivet.

Folderen, der med sine fire sider bedst kan beskrives som et flyveblad, skal hjælpe borgere og virksomheder med gode råd til, hvordan man beskytter sig mod computervirus.

»Det er vigtigt, at vi får udbredt så mange gode råd som muligt om computervirus, når vi kan se at en tredjedel af internetbrugerne har haft virus i 2003. Desværre ser det ud til, at virusproblemet fortsætter med at vokse. Derfor har vi valgt at oplyse og vejlede den almindelige bruger med en kort pjece med letlæste råd,« kommenterer Allan Fischer-Madsen, formand for Rådet for it-sikkerhed.

Langt de fleste pc-brugere vil dog næppe blive klogere af at læse den lille folder, som bl.a. fortæller at »virus kan lynhurtigt kopiere sig og sprede sig selv til mange computere« og »virus bærer ofte et skadeligt indhold«.

Pjecen opfordrer til at installere antivirussoftware og opdatere sine programmer samt slette e-post fra ukendte afsendere eller med »mystiske« emnelinier.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse har læst den nye folder, og han er ikke begejstret for indholdet.

»Min umiddelbare reaktion er, at det bør kunne gøres bedre. Nu vil jeg selvfølgelig ikke være alt for hård, når man tager med i overvejelserne, at denne vejledning skal læses af Hr. og Fru. Danmark, men jeg savner faktisk nogle links til forskellige antivirus programmer og personlige firewalls. Når man fortæller, at man bør installere et antivirus program, så bør man vel også som minimum henvise til hvor et sådan kan downloades,« siger Peter Kruse til ComON.

Rådet for it-sikkerhed har tidligere udgivet en pjece om trådløse netværk - ligeledes på fire sider - og en folder om trådløs sikkerhed på 16 sider.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub