Citrix vil have fat i små forhandlere

Den ny distributør Lean-On skal hjælpe Citrix med at komme ind hos mindre forhandlere. Her mener Citrix-direktør Erik Pedersen, at der er et stort potentiale.

Når Citrix har valgt at tage Lean-On ind som som ny distributør, er det fordi Citrix vil ud til mindre forhandlere. Det slår Citrix-direktør Erik Pedersen fast.

»Citrix klarer sig godt hos de store forhandlere, men der ligger et stort uudnyttet potentiale hos de mindre forhandlere. Derfor var vi ude efter en value-add distributør, der har ressourcer til at opbygge forretningen hos de mindre forhandlere,« fortæller han.

Han mener nemlig, at den tætte kontakt er vigtigt for at sælge til de små forhandlere.

»Vi har ikke brug for en volumedistributør - det kræver kompetencer salgsmæssigt og teknisk at sælge vores produkter,« siger direktøren.

Erik Pedersen forklarer, at Citrix var på udkig efter en distributør, der var lille, og havde plads til at tage Citrix ind, og lade dem fylde 70 til 80 procent af forretningen.

»Det vrimler ikke med den slags distributører, og Lean-On stod med de klart bedste kort på hånden, især fordi de kender vores produkter og potentialet på det danske marked,« siger han og fortæller, at Lean-On tilbage i halvfemserne også distribuerede Citrixs produkter.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S