Ifølge driftsdirektør Poul Skræddergaard skyldes omlægningen, at Scribona er i gang med at forenkle en kompliceret organisations- og it-struktur.
»Forhandlere og leverandører kommer ikke til at mærke nogen ændring - det vil fremover være de samme mennesker, der udfører de samme opgaver,« siger han.
På papiret bliver forskellen dog konkret nok. Al omsætning vil således ligge i Scribona Nordic AB, mens Scribona Danmark blot vil fungere som agent.
En brancheiagttager siger til CRN, at Scribona med den nye struktur let vil kunne centralisere funktioner som eksempelvis produkt managament, og at ændringerne formentlig er et forberedende skridt i den retning.
Scribona Danmark bad i et brev sendt i sidste uge sine forhandlere og leverandører om at tegne en ny kontrakt med det nye selskab.
Poul Skræddergaard fastholder, at den eneste ændring, kunderne mærker, er den rent juridiske forskel: Det selskab, de har aftale med, vil have et andet navn og et andet CPR-nummer.
Adspurgt om ikke nye kontrakter med et svenske selskab vil skabe uro i markedet set i lys af andre distributørers nordiske centralisering, svarer han, at det måske ikke kan udelukkes, men at de nye aftaler er nødvendige.
Men kunne I ikke omstrukturere uden at skulle få samtlige kunder til at tegne kontrakt med et nyt selskab?
»Der skal være rene linjer mellem os og forhandlerne, og vi taler jo om en juridisk bindende aftale, som vi indgår hver gang vi modtager en ordre,« siger Poul Skræddergaard.
Han forklarer, at fidusen bag den seneste selskabsændring er, at Scribona fremover kun vil have eet it-system, som håndterer samtlige lagre og kunder i Norden, hvilket vil være en stor forskel til tidligere tider, hvor fusioner (PCLan) og hyppige organisationsændringer førte til, at mange forskellige it-systemer skulle fungere ved siden af hinanden.
»Hvis vi henter en vare til en dansk kunde fra det svenske lager betød det, at dels en ordre og dels en faktura skulle udveksles mellem to juridisk forskellige systemer, hvilket er unødigt komplekst. Med den nye konstruktion har vi det hele i samme system, og vi skal ikke flytte ordrer og fakturer rundt mellem de forskellige systemer,« siger driftsdirektøren.