Scribona samler al handel i eet selskab

(Opdateret)Fra den 1. juni skal Scribonas forhandlere og leverandører ikke længere handle med Scribona Danmark A/S men med Scribona Nordic AB. Selskabet afviser, at der er tale om nordisk centralisering.

Ifølge driftsdirektør Poul Skræddergaard skyldes omlægningen, at Scribona er i gang med at forenkle en kompliceret organisations- og it-struktur.

»Forhandlere og leverandører kommer ikke til at mærke nogen ændring - det vil fremover være de samme mennesker, der udfører de samme opgaver,« siger han.

På papiret bliver forskellen dog konkret nok. Al omsætning vil således ligge i Scribona Nordic AB, mens Scribona Danmark blot vil fungere som agent.

En brancheiagttager siger til CRN, at Scribona med den nye struktur let vil kunne centralisere funktioner som eksempelvis produkt managament, og at ændringerne formentlig er et forberedende skridt i den retning.

Scribona Danmark bad i et brev sendt i sidste uge sine forhandlere og leverandører om at tegne en ny kontrakt med det nye selskab.

Poul Skræddergaard fastholder, at den eneste ændring, kunderne mærker, er den rent juridiske forskel: Det selskab, de har aftale med, vil have et andet navn og et andet CPR-nummer.

Adspurgt om ikke nye kontrakter med et svenske selskab vil skabe uro i markedet set i lys af andre distributørers nordiske centralisering, svarer han, at det måske ikke kan udelukkes, men at de nye aftaler er nødvendige.

Men kunne I ikke omstrukturere uden at skulle få samtlige kunder til at tegne kontrakt med et nyt selskab?

»Der skal være rene linjer mellem os og forhandlerne, og vi taler jo om en juridisk bindende aftale, som vi indgår hver gang vi modtager en ordre,« siger Poul Skræddergaard.

Han forklarer, at fidusen bag den seneste selskabsændring er, at Scribona fremover kun vil have eet it-system, som håndterer samtlige lagre og kunder i Norden, hvilket vil være en stor forskel til tidligere tider, hvor fusioner (PCLan) og hyppige organisationsændringer førte til, at mange forskellige it-systemer skulle fungere ved siden af hinanden.

»Hvis vi henter en vare til en dansk kunde fra det svenske lager betød det, at dels en ordre og dels en faktura skulle udveksles mellem to juridisk forskellige systemer, hvilket er unødigt komplekst. Med den nye konstruktion har vi det hele i samme system, og vi skal ikke flytte ordrer og fakturer rundt mellem de forskellige systemer,« siger driftsdirektøren.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS