Konkurrent: Topnordic på kant med markedsføringsloven

Topnordic reklamerer med »de laveste priser på HP - hver dag«. Men det er vildledende markedsføring, mener konkurrenten Easypc.

»De laveste priser på HP - hver dag! Bestil direkte på Topnordic eshop...«

Sådan toner Topnordics topbanner-reklame frem på et af de danske webmedier. Men udsagnet passer ikke, hævder Michael Boenstedt fra Easypc. Han påstår, at hans virksomhed er billigere på en række produkter og betegner derfor Topnordics markedsføring som vildledende.

Et eksempel er HP Proliant ML350 G5, som hos Topnordic koster 12.540 kroner. Den kan fås hos Easypc til 10.609 og hos Computerstore til 11.949 kroner.

På desktops angiver Topnordic en pris på 6.081 for en HP dc7800 usdt/e6550. En tilsvarende computer koster 4.999 hos Computerstore og 5.280 hos Computersalg.

Også på bærbare er der prisforskelle. HP 6715b koster hos Topnordic 5.749 kroner, mens den hos konkurrenterne Easypc og Computerstore kan fås for henholdsvis 4.882 og 5.649 kroner.

Alligevel mener direktør Jan Elbæk fra Topnordic ikke, at virksomhedens markedsføring er vildledende.

»Vi har hele tiden den laveste dagspris, og vi er den største indkøber af HP i Danmark. Vi opdaterer vores eshop hvert tiende minut ud fra meldinger fra producenter og distributører. At nogle så måske sælger deres servere under den aktuelle cost-pris, kan vi ikke tage højde for,« siger Jan Elbæk, der afviser at ændre budskabet i annoncen.

Men hvis man kommer med et udsagn om, at man er den billigste, skal man også kunne dokumentere det, slår Forbrugerombudsmandens kontor fast. Hvis man ikke kan dokumentere, at man er den billigste, eller hvis andre ligefrem er billigere, er det et brud på markedsføringsloven.

Forbrugerombudsmandens kontor henviser i den sammenhæng til, at Bilka tidligere er blevet dømt til at ændre sine reklamer, der påstod, at Bilka var »billigst - hver dag«, fordi Bilka ikke kunne dokumentere, at de var billigere.

»Topnordic er de største på markedet, så folk tror på dem. Det var helt i orden, hvis Topnordic skrev, at de havde lave priser, men det er ikke i orden, at de påstår, at de har de laveste priser, når det ikke passer,« siger Michael Boenstedt fra Easypc.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job