Danske Issuu.com vil bringe aviser på mobilen

Truede aviser kan have en fremtid på mobilen med stort layout til små skærme. Først på Android, senere på itablet.

Artikel top billede

Avis- og magasinbranchen er meget afhængige af, at der findes en ordentlig erstatning til papir på transportable computerskærme. Mange gætter på, at en tablet fra Apple eller andre producenter kan afgøre avisernes fremtid. Men mens vi venter, så har danske Issuu måske en redningskrans til forlagene.

Issuu tilbyder i forvejen en rost platform til digitale magasiner på pc'en. Nu er Issuu klar med teknologien Easyread, der bringer de flotte magasiner ud på mobiltelefoner. Først til Android-mobiler. Næste år til iPhone.

Hvis Issuu får vind i sejlene med det mobile, så kan det give magasin-udgivere og forlag en ny mulighed at tjene penge på nettet. Verden over søger indholdsleverandører i øjeblikket efter alternativer til de nuværende netaviser.

Der findes mange andre lignende applikationer. For eksempel Stanza, ReadItLater og Instapaper. Men ingen kan gøre det, som Isuu kan, siger det danske firma:

»De andre tjenester, du nævner, går udelukkende ud på at få tekst til at se godt ud på små skærme. Det er ikke så svært. Men når man ser på nogle af de eksisterende løsning til det lidt tungere grafik, så fungerer det ikke. Det er tit noget med, at programmerne viser et tumbnail, som man bare kan zoom ind på, og det bliver man altså lidt træt af i længden. Vores fokus er at bringe såkaldt rich publications ud på de små skærme,« forklarer medstifter Martin Ferro-Thomsen.

I Issuus Easyread skal det velkendte magasin-look fra de fysiske udgaver bevares. Men i stedet for at zoome ud og ind, så har Easyread en mulighed for at detektere teksten og adskille den fra layoutet. Man kan pege på teksten på touchtelefonerne og det laves automatisk til en læsbar tekst. Når man er færdig med at læse, springer man tilbage til grafisk overblik.

Itablet
Tidligere på året bad Issuu sine brugere at stemme om, hvilke platforme Issuu burde udvikle sin teknologi til. Valgmulighederne var blandt andet Android – men også Apples forventede itablet. Men firmaet afviser, at der skulle være et officielt samarbejde mellem Issuu og Apple.

»Det er der ikke. Men jeg vil vildt gerne have en tablet. Kindle og alle de andre e-readers er jo fede, men når det kommer til magasiner, så dur de ikke. Der skal vi have farverne med,« siger Martin Ferro-Thomsen, der håber at se Issuu på den kommende Crunchpad/JooJoo.

Firmaet understreger, at Easyread fortsat er i sin indledende fase. Den skal videreudvikles og forfines, men Issuu ville gerne præsentere første udgave under COP15-forhandlingerne i København.

Det danske magasin-website, issuu.com, blev tidligere på året kåret til et af verdens 50 bedste websites af Time.

Se mere på http://www.issuu.com/mobile" href="http://www.issuu.com/mobile">www.issuu.com/mobile.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S