Inter-Data: Desktop-pc'en kan aldrig slås ihjel

De bærbare modeller har overtaget en stor del af pc-markedet, men den stationære computer lever stadig i bedste velgående.

Med Apples lancering af den nye tynde og lette MacBook Air er der igen sat fokus på notebook-markedet, der nærmest er eksploderet i de seneste år. Det har fået flere eksperter til at erklære, at den stationære pc er døende. Men den midtjyske pc-producent Inter-Data er lodret uenig.

»I Danmark sælges der hvert kvartal i omegnen af 100-150.000 stationære pc'er - og det er der en grund til. Den stationære pc har en lang række fordele, som den bærbare ikke kan matche, og som sikrer, at den stationære aldrig helt vil forsvinde,« siger Jan K. Larsen, der er salgs- og marketingdirektør hos Inter-Data.

Han henviser til, at den stationære computer er billigere i anskaffelse og mere fleksibel når det gælder fremtidige udvidelser. På en bærbar maskine er det sværere at opgradere til en større harddisk eller nyt dvd-drev - hvis der overhovedet er plads til et sådant.

Den nye MacBook Air har slet ikke noget optisk drev og kræver derfor en trådløs forbindelse til en stationær eller et ekstern drev, hvis man skal installere programmer fra cd- eller dvd-skiver.

Og så kan brugeren løbende udskifte skærm og tastatur på sin stationære, mens det på en notebook kræver, at man udskifter hele computeren.

Så kommer sikkerheden. Jan K. Larsen mener at virksomheden har mere kontrol over følsomme informationer, hvis de ligger på en stationær pc der står på kontoret, fremfor en bærbar, der kan glemmes i toget eller lufthavnen. Og så er der risikoen for, at den bærbare bliver tabt på gulvet eller på andre måder beskadiget undervejs.

For spilentusiaster er der slet ikke noget alternativ til en stationær - de stiller så høje krav til processor, grafikkort og skærm, at en bærbar ikke er et realistisk alternativ. Men også kontorarbejdere bør måske tænke sig om, inden den stationære udskiftes med en notebook.

Ifølge Arbejdstilsynets krav må man i dag slet ikke arbejde med en bærbar computer i mere end to timer dagligt, med mindre skærmen kan drejes, og der benyttes et eksternt tastatur.

»Det mindsker jo unægtelig den bærbares kvaliteter, også fordi den sammen med ekstern skærm og tastatur fylder en del på skrivebordet. Med en stationær kan du vælge lige netop den skærm og det tastatur, der passer til dig og dit arbejdsbehov,« siger Jan K. Larsen.

Og fremtiden tilhører ikke den bærbare, hvis man skal tro den midtjyske producent, der selv forhandler notebooks, men derimod tynde klienter, som ikke fylder mere end en bog og kobles op til virksomhedens server. De tynde klienter er støjfri og har et lavt strømforbrug.

»Med mindre man ofte er på farten, giver det ingen mening at have en bærbar. På sigt vil de stationære pc'er ikke afløses af de bærbare, men snarere af de tynde klienter,« forudsiger Jan K. Larsen.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,