Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.
SKI: Ballerup Kommune og SKI har for indgået partnerskab, der foreløbig løber over et år. Parterne har i første omgang forpligtet sig til at finde fem millioner kroner i besparelser via indkøb på SKI’s rammeaftaler. Målet er at spare 21 millioner kroner over de næste fire år. Det skriver CEDI’s udbudsportal.
It-nat: Microsoft har haft besøg af 166 unge der besøgte virksomheden under It-Branchens it-nat-koncept. Blandt andet en hel klasse fra Varde kom indenfor for at høre om Microsofts virksomhed og om Microsoft som arbejdsplads. It-Branchens it-nat er i år et spare-koncept, hvor tidligere års tour-buskoncept er afløst af målrettede besøg på enkelte virksomheder. I år er blandt andet Hewlett-Packard, Fujitsu Services, IBM, JN Data, KMD, Lenio, Microsoft, NNIT og Unik System Design værter for de unge.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.