Tempest-direktør får større ansvar

Direktøren for den danske it-sikkerhedsdistributør Tempest, Jan Braginski, får nu udvidet ansvarsområdet til også at omfatte Nocoms afdelinger i Norge og Finland. Nocom overtog Tempest i maj.

»Jan Braginski har en stor andel i Tempests stærke position på det danske marked og i den hurtige integration af Tempest og Nocom,« lyder begrundelsen fra Stefan Skarin, koncernchef i Nocom.

»Opkøbet af Tempest har været meget vellykket, og vi kan allerede se en række synergieffekter i de nordiske afdelinger. Det er derfor et naturligt skridt, at give Jan ansvaret for samarbejdet, så afdelingernes individuelle succes kan forstærkes yderligere,« føjer han til.

Jan Braginski har været ansat hos Tempest siden marts 1991, hvor han blandt andet har fungeret som salgschef og siden år 2000 som direktør. Han har også stået for opbygningen af Tempests forhandlernet. Det er disse erfaringer, som han skal arbejde videre med i Norge og Finland, forklares det.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks