Flotte tal fra Datacon

HP-partneren Datacon vækster voldsomt. Virksomheden fremviser en vækst på 29 procent i resultatet og ser frem til eksplosiv vækst det næste regnskabsår. Samtidig er bestyrelsen blevet styrket og en ny salgsdirektør blevet ansat.

Med en omsætning på 125 millioner kroner er Datacons omsætning steget med blot seks procent siden sidste år. Til gengæld er direktør n Misser stolt over at være blevet bedre til at tjene penge. Således kan Datacon fremvise et resultat før skat på 6,3 millioner i forhold til 4,9 millioner kroner året før; altså en stigning på godt 29 procent.

Det er blandt andet HP partnerskabet og salg af Microsoft Dynamics, der har sat skub i resultatet for den 20-årige virksomhed. Ifølge Jan Misser har det også været medvirkende, at HP's partnere er blevet reduceret i antal. Datacon er en af HP's førende enterprise partnere, og de stiler kun mod store virksomheder med en kompleks it-infrastruktur.

»Det marked går man ikke ind i på én dag. Vi har derfor brugt en del tid på at skabe et vinderteam, som har de nødvendige it-faglige færdigheder til high-end markedet,« siger Jan Misser.

Optimismen stortrives da også ved Datacon. Siden regnskabsafslutning, 30. juni, har virksomheden ansat 14 nye medarbejdere og Datacon forventer at ansætte yderligere 8-10 medarbejdere, samtidig med at omsætningen stiger med hele 70 procent i indeværende regnskabsår. Så nu vil Datacon til at kæmpe med de store.

»Vi skal til at spille op mod Topnordic. De slår os stadigvæk på volumesalget, men vi kan efterhånden spille lige op med dem på enterprise-salget,« siger en tilfreds Jan Misser.

Samtidig er der kommet ny bestyrelsesformand og salgsdirektør. Det er den tidligere DA-formand, Niels Fog, der indtræder som bestyrelsesformand som et led i en strategi om at få flere professionelle erhvervsmænd ind i bestyrelsen. Den nye salgsdirektør er Carsten Egebjerg, der tidligere har været direktør hos Kerfi.

»At Niels Fog har sagt ja til at være bestyrelsesformand, er en klar styrkelse af bestyrelsen. Samtidig kommer der inden for de næste to måneder endnu en professionel erhvervsmand i bestyrelsen,« siger Jan Misser og tilføjer, at han netop er i gang med en 5-års vækstplan.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S