Eks-Mondo-boss slipper for insider-anklage

Anders Chr. Andersen måtte i efteråret forlade Mondo med anklager om insiderhandel hængende over hovedet. Nu føler han sig renset af Finanstilsynet og er i færd med nye investeringer.

Den tidligere direktør i hostingfirmaet Mondo, Anders Chr. Andersen, føler sig renset for anklager for insiderhandel og kursmanipulation.

Direktøren indrømmede i efteråret, at han havde handlet med Mondo-aktier uden for det tilladte handelsvindue. I kølvandet forlod han stillingen hos Mondo.

Nu glæder eks-direktøren sig over, at Finanstilsynet går fri for alvorlige anklager om insiderhandel, og at han blot skal betale bøde for overtrædelse af sin oplysningspligt, hvilket maksimalt straffes med en bøde.

»Jeg er naturligvis glad for, at Finanstilsynet vurderer, at der ikke er grundlag for at anklage mig for hverken insiderhandel eller kursmanipulation, som jeg ellers i dele af pressen er blevet udråbt til at have foretaget, og jeg håber dermed, at denne sag er lukket. Jeg er hverken den første eller sidste direktør, der "glider" i de ganske omfattende regler for, hvad man som direktør og aktionær skal overholde, omend det ikke gør det mindre ærgerligt og beklageligt,« skriver Anders Chr. Andersen i en pressemeddelelse.

Sagen har på ingen måde slået Anders Chr. Andersen ud. Han har for nyligt købt sig ind i firmaet Incaptiva A/S i Odense.

Nuværende direktør, Daniel Johannsen, har solgt en portion aktier og vil løbende overlade direktørstolen og aktiemajoriteten til Anders Chr. Andersen.

»Med dette skridt føler jeg, at jeg er tilbage på banen i en virkelig veldrevet og kernesund virksomhed. Jeg ser frem til samarbejdet med Daniel Johannsen og medarbejderne hos Incaptiva, og jeg glæder mig til med stor ydmyghed og entusiasme at gøre mig allerbedste for at hjælpe med at videreudvikle virksomheden,« lyder udmeldingen fra Andersen.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. september 2025 ansat Lars Peter Met Pedersen som Sales Manager - Datacenter. Han skal især beskæftige sig med salg af løsninger til det danske datacenter marked og være det rådgivende bindeled mellem kunde og producent. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job