SHG: Grænsehandlen skaber nye konkurrenter

Thomas Falborg fra SHG frygter, at frit slag for grænsehandlen får tyske virkomheder til målrettet at gå efter danske kunder. Han forventer derfor, at konkurrencen spidser til.

Tyske virkomheder får for alvor øjnene op for danske kunder, nu hvor der er frit slag for grænsehandel. Det mener Thomas Falborg fra SHG, der samtidig forventer, at konkurrencen fra egne rækker stiger.

»Konkurrencen vil helt klart stige. Som det er nu er konkurencen allerede høj nok fra indenlandske rækker. Men når tyske firmaer kan komme ind i landet uden at være til stede, så bliver der skruet højere op for niveauet,« siger Thomas Falborg og fortsætter:

»Lige nu stjæler danske virksomheder kunder fra hinanden. Men nu kommer vi pludselig i den situation, hvor vi kan være nødt til at afgive vores kunder til tyskerne. Og det er jo en smal sag for tyskerne, som med små ændringer, ved for eksempel at ændre hjemmesiden til dansk og angive danske priser, kommer tættere på kunderne.«

Men de fleste danske it-virksomheder kommer ifølge Thomas Falborg ikke til at få gavn af den frie grænsehandel, fordi besparelserne på en bærbar i sidste ende ikke er særlig stor.

»Taler vi om en bærbar til 5000 kroner, jamen så er der kun små 200 kroner at spare, så det er begrænset, hvor mange virksomheder, der vil gøre det. Men firmaer, der allerede har grænsehandel som en del af deres eksisterende forretning, det kan være Fleggard, Bilka, og Aldi, kan få gavn af det,« fortæller han.

Selv har Thomas Falbor ikke planer om at flytte virksomheden tættere på grænsen. Han fortæller, at SHG holder til i Højbjerg, hvor bygningen netop er blevet opkøbt, og planerne for næste år er at bygge til.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S