Maconomy leverer sorte tal på bundlinjen

ERP-huset Maconomy fastholder fremgang i omsætning, som i 2007 landede på 223 millioner kroner. For første gang i siden 2004 er tallene på bundlinien sorte.

Maconomy har haft vind i sejlene på samtlige sine markeder i 2007, og det giver udslag i form af fremgang på både omsætning og indtjening.

I 2007 opnåede Maconomy en omsætningsvækst på 24 procent fra 180 millioner kroner til 223 millioner kroner. Samtidig formåede selskabet at vende et minus på 12 millioner kroner året før til et overskud på knap to millioner kroner før skat. Resultatet er langt over Maconomys egne forventninger, eftersom at selskabet i forrige kvartal regnede med at få et nulresultat før skat.

Selskabet har ifølge egne oplysninger skabt fremgang på alle sine markeder i 2007 og formået at holde omkostningerne nede på et lavt niveau.

Fremadrettet har Maconomy et positivt syn på det indeværende år, hvor selskabets ledelse forventer at nå en omsætning på omkring 260 millioner kroner og et resultat i størrelsesordenen 25 millioner kroner før skat.


Læses lige nu

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital delivery manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job