Lenovo står på egne ben

IBM-arvtageren Lenovo vil ikke stå i skyggen af giganten længere. Og forsøger derfor at markedsføre produktlinien Lenovo-3000 under eget navn.

Kinesiske Lenovo overtog IBMs pc-afdeling sidste år. Men nu vil Lenovo bane vejen for eget brand på de nye multimedie-pc´ere Lenovo-3000 i Danmark.

»Vi har to produktlinier. Den ene er Lenovo-3000, mens den anden er Thinkpad-produkterne, som IBM var kendt for. Traditionelt set har vi altid satset på de store virksomheder. Men med vores Lenovo 3000-linie satser vi udelukkende på SMB-markedet. Og det er netop denne linie, som vi markedsfører under eget brand,« udtaler Niels Claudi Arlund, der er direktør for Lenovo i blandt andet Norden, Baltikum og Holland.

Ifølge Niels Claudi Arlund lå det i aftalen, at Lenovo måtte fortsætte med at bruge IBMs logo i fem år. Men nu mener han altså, at det er på tide, at Lenovo står på egne ben og introducerer nye produkter under Lenovo-navnet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S