Komplettchef: 2007 bliver et sjovt år

Kompletts direktør, Eric Sandtrø mener, at de seneste to år har været direkte kedelige, hvad angår nye itprodukter. Men 2007 bliver sjovere ifølge direktøren.

Komplett er vækstet kraftigt de seneste to år, men det har ikke fået direktøren Eric Sandtrø til at trække på smilebåndene. Faktisk mener direktøren, at de seneste to år har været enormt kedelige.

Årsagen er, at der simpelthen har været for få nyheder i de seneste to år, og flere af de anmeldte lanceringer er blevet udskudt gang på gang, eksempelvis Vista, skriver itavisen.no.

Der er specifikt tale om tre produktgrupper, som Sandtrø mener kommer til at drive væksten for Komplett i 2007. Der er tale om Vista, spilmarkedet og HD-parate fladskærme.

Både Vista og spilkonsoller skaber naturligt en vækst burgerne vil have det nye, og det sætter en opgraderingsbølge i gang. Hvad angår fladskærme, så har Eric Snadtrø stor tiltro til markedet. Når først det digitale net er på plads, vil skærmene for alvor gå som varmt brød.

Komplett har netop lanceret en butik i Danmark og er derudover tilstede i ni Nordeuropæiske lande. Virksomheden har en omsætning i nærheden af to milliarder. Komplett er i øjeblikket i gang med at ombygge og automatisere virksomhedens lagerløsning. En ændring, der kommer til at koste virksomheden i omegnen af 40 millioner kroner.

»Vi ved, at der er en risiko forbundet med denne opgradering, men vi har vurderet, at der er langt større risiko ved ikke at gøre noget,« siger Gyrid Skalleberg, der er finansdirektør i Komplett.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere