Elgiganten kapitulerer i gebyr-krig

Elgiganten dropper nu helt at tage gebyrer for varer, der indleveres i reklamationsperioden. Dermed ændrer butikskæden gebyrpolitik for anden gang på to dage.

Elektronikkæden Elgiganten lægger sig nu fladt på maven og opgiver fuldstændig de såkaldte undersøgelsesgebyrer for varer, som bliver indleveret i reklamationsperioden.

Det er anden gang på to dage, at Elgiganten ændrer gebyrpolitik, efter at Forbrugerrådet i forrige uge lancerede en kampagne mod undersøgelsesgebyrer.

Som et led i kampagnen har rådet i dag lagt lister på nettet med navne på de butikker, som opkræver det såkaldte undersøgelsesgebyr. Forbrugerrådet mener, at undersøgelsesgebyrerne bør forbydes, fordi de afholder kunder folk fra at klage over en defekt vare.

Elgigantens beslutning om helt at droppe de kontroversielle gebyrer betyder, at kæden slipper for at blive hængt ud. Så sent som i går torsdag fastholdt Elgiganten ellers, at der fortsat ville blive opkrævet gebyrer fra kunder, der selv er skyld i, at deres varer er gået i stykker.

»Det vigtigste for os er glade og tilfredse kunder, og hvis vi ikke har det med et undersøgelsesgebyr, så skal det væk,« lyder den korte besked fra Jakob Reland, der er reklamationsansvarlig hos Elgiganten.

Ifølge Forbrugerrådet kommer Elgigantens beslutning som en direkte konsekvens af rådets kampagne. Og pressechef Bent Bøkman forventer, at andre firmaer vil lade sig overtale i kølvandet på kampagnen.

»Ifølge Fonas oplysninger så fjernede de gebyret i juni, og det passer jo godt med, at det var der, at vi første gang raslede med sablerne, men jeg kan jo ikke vide, om det hænger sådan sammen,« siger Bent Bøkman til CRNs søstermedie ComON.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job