Komplett stormer frem

Den norske forhandlergigant Komplett har haft et godt tredje kvartal. Omsætningen steg med 16 procent, mens resultatet før skat steg med 12 procent sammenlignet med samme periode i 2005.

Komplett omsatte for en halv milliard kroner i årets tredje kvartal, mod 432 millioner kroner i samme periode 2005. Dermed har forhandleren øgetr omsætningen med 16 procent. Det er især salget i Sverige, der er gået godt. Her har Komplett øget omsætningen med 40 procent til i alt 104 millioner kroner.

Det er dog stadig Norge, der er Kompletts primære marked. Ganske vist vokser koncernens forretning hurtigere uden for Norden, men den samlede omsætning uden for Skandinavien beløber sig stadig kun til 46 millioner kroner.

I løbet af de sidste tre måneder har Kopmplett åbnet butikker i Tyskland og Østrig. Desuden har den norske forhandlergigant luftet ideen om et snarligt indtog på det danske marked.

Generelt går det godt for de norske netbutikker. Kompletts nærmeste konkurrent i Norge, MPX.no, har netop offentliggjort egne tal for tredje kvartal.

MPX.no opererer alene i Norge og er væsentlig mindre end Komplett. Forhandleren havde til gengæld en fremgang i omsætningen på 23,5 procent i tredje kvartal. Mens Kompletts norske forretning kun voksede med fem procent i Norge.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos