PC Direct får særaftale med Zepto

Gerner Petersens PC-direct indgår nu eksklusiv-aftale om at forhandle en spritny maskine fra Zepto Computers.

Der sker noget i Viborg for tiden. I hvert fald har Gerner Petersen i øjeblikket travlt med både sin nye online-butik GP-direct, der skal forhandle stationære pc'er, og nu også en særaftale med Zepto Computers' nye skud på stammen, Zepto Znote 2415W.

Forhandleren forklarer, at formålet med aftalen er at sikre en mere intensiv markedsføring af maskinen over for de kræsne brugere, der stiller høje krav til kvalitet og ønsker maskiner i absolut topklasse.

»Med eksklusivaftalen skal vi ikke konkurrere med andre forhandlere, og derfor kan vi sætte ekstra ressourcer ind på at markedsføre denne high-end multimediemaskine,« siger Gerner Petersen, som lover, at maskinen ikke vil blive dyrere for køberne.

Åbningsdatoen for Gerner Petersens nye butik, som modsat PC-direct vil stå for de stationære pc'er, er sat til den 8. august, og her har han også gang i de store armbevægelser. Han bibeholder service- og supportdelen og lovede i sidste uge, at folk ville blive nødt til at dukke sig, så hurtigt som svar på e-mails ville komme flyvende tilbage.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S