Mondo køber massivt op

Børsnoterede Mondo A/S vokser fra 80 til over 300 medarbejdere med opkøbet af det danske outsourcing- og CRM-hus Aqcel. Prisen er 60 millioner kroner.

Med købet af Aqcel kan Modo kalde sig Danmarks største Microsoft udviklings-virksomhed, fremgår det af en pressemeddelse.

Mondo, der blev noteret på Københavns Fondsbørs OMX i oktober 2006, overtager 220 Aqcel-medarbejdere, heraf 130 i Pakistan og 60 i Ukraine. Firmaet forventer at øge sin omsætning med 40 millioner kroner, så den med de sammenbragte foretninger når at runde 100 millioner kroner i løbet af 2007.

Mondo A/S betaler 60 millioner kroner for hele Aqcel-gruppen. 10 millioner falder kontant mens resten udstedes i aktier.

Majoritetsaktionærerne i Aqcel, brødrene Lars og Morten Munch Johansen, Rana Saad og Anton Kravtsov, fortsætter alle som direktører i Mondo-koncernen.

Aqcel betegner sig selv som pioner på markedet for it-outsourcing og udvikling og har siden 1997 leveret udviklingsløsninger baseret på Microsoft-teknologi til hele verden. Aqcel er endvidere blandt de allerstørste leverandører af Microsofts CRM-løsninger.

Så sent som i foråret 2006 overtog Aqcel CRM-aktiviteterne fra Cubizz.

»Aqcel-gruppen passer perfekt til Mondo, og tilfører os en lang række fordele fra dag ét. Det vigtigste er, at vi med mere end 300 topkvalificerede og certificerede medarbejdere i Ukraine, Pakistan og Danmark får tilført nye kompetencer, der er næsten umulige at opdrive i Danmark og Skandinavien. Væksten på vores område er så stor, at markedet har endog meget svært ved at uddanne kvalificeret arbejdskraft,« siger Mondos administrerende direktør Anders Chr. Andersen.

Ved integrationen af de to selskaber sker der også en sammenlægning af Mondo Webmanagement og Aqcel Communications. Det nye Mondo Communication, får Lars Munch Johansen som direktør og vil fortsætte med at udvikle markedet for hostede og outsourcede kommunikations- og marketingløsninger herunder outsourcing af webmasterfunktionen.

I forbindelse med noteringen af Mondo A/S på OMX præsenterede virksomheden en treårig strategi for konsolidering af det skandinaviske marked for IT-service virksomheder. Med overtagelsen af Aqcel har Mondo A/S taget det første meget store skridt i denne konsolidering og forventer i første halvår 2007 at tage det næste skridt i form af opkøb af en eller to danske hostingvirksomheder, hedder det i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg