Kort nyt: D4 vinder to dokumentstyringsordrer til regioner med tilbud langt under budget. Jobcenter Kolding søger it.

D4 slår konkurrenter med tilbud på dokumentstyring, der er 30-35 procent billigere end kundens budget. Kolding Kommunes jobcenter vil have ny it.

D4 :Birkerødvirksomheden D4 Enterprise Solutions har i to tilfælde slået sine konkurrenter med tilbud på dokumentstyring til danske regioner. I et tilbud til Region Sjælland havde regionen oprindeligt planlagt at bruge 10 millioner kroner i udbuddet, der dækkede et system til dokumentstyring på kvalitetsområdet. Men da regionen i starten af maj valgte en leverandør, var det D4, der med et tilbud på syv millioner kroner vandt foran de øvrige forhandlere. Da Region Syddanmark to måneder senere skulle vælge leverandør til et system til en tilsvarende opgave havde regionen med adresse i Vejle planlagt at bruge ti millioner kroner. Her leverede D4 set med regionens øjne det bedste tilbud af i alt fire med et tilbud på 6,3 millioner kroner, 37 procent billigere end regionens budget. Det fremgår af EU´s udbudsportal, TED.

It-udbud:Jobcenteret i Kolding har udbudt et it-indkøb. Det skriver EU´s udbudsportal, TED. Hverken indholdet eller ordrestørrelse er opgivet, og interesserede forhandlere må derfor selv kontakte Kolding Kommune for at få oplyst, hvad udbuddet omfatter.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job