HP erklærer krig mod Lenovo

Hardwaregiganten erklærer krig om notebook-markedet. »Vores store mission det næste år er at vippe Lenovo af pinden,« siger markedsdirektør Lasse Sørensen.

Lenovos succes på det danske erhvervsmarked for notebooks får nu Danmarks største pc-producent HP til at udpege den kinesiske konkurrent som sin vigtigste modstander i det kommende år.

Ifølge tal fra IDC lukkede Lenovo 2007 med et samlet salg af professionelle notebooks på mere end 50.000 solgte enheder i Q4. Det er stigning på mere end 50 procent i forhold til samme kvartal året før.

Til sammenligning nåede HP på det samme marked kun op på godt 26.000 solgte notebooks, hvilket dog var en stigning på 15 procent i forhold til året før.

Så selv om HP fortsat er størst på det samlede notebook-marked, bliver truslen fra Lenovo på det vigtige erhvervsmarked taget alvorligt i HP's i Allerød. Markedsdirektør Lasse Sørensen går endda så vidt som at udpege Lenovos som sin væsentligste konkurrent i 2008.

»Vores store mission det næste år er at vippe Lenovo af pinden på det professionelle bærbare marked. Det vil vi gøre ved at komme tættere på de kunder, som i dag pr. automatik handler med Lenovo. Vores produkter kan snildt måle sig med Lenovos. Det ser vi i resten af Europa, hvor de fleste kunder vælger HP,« siger Lasse Sørensen og peger på, at HP herhjemme har over 30 procent af det samlede pc-marked, nogenlunde ligeligt fordelt mellem det professionelle marked og consumermarkedet.

»Der er historiske grunde til, at Lenovo står så stærkt i Danmark, men det håber vi naturligvis at lave om på, Men man skal huske, at Lenovos samlede markedsandel i Europa kun er 4,4 procent,« siger Lasse Sørensen.

HP-direktøren mener desuden, at det er en sandhed med modifikationer, når IDC's tal udpeger Lenovo som den største producent på det professionelle marked.

»IDC's foreløbige Q4-tal medregner ikke workstations, hvor Lenovo slet ikke er tilstede på markedet. Endelig skal man også tænke på, at en stor del af vores consumermodeller ender som fuldt konkurrencedygtige maskiner i mindre virksomheder,« siger Lasse Sørensen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS