Kunøe trækker værdier ud af erstatningsdømt it-firma

Rengøringsfirma vandt erstatningssag mod den danske it-leverandør Guideix i Landsretten. Men sejren er værdiløs, fordi ejeren af Guideix, Ib Kunøe, har pillet værdier og aktiviteter ud af selskabet.

Det lykkedes ikke Danmarks femtestørste rengøringsselskab, Anders Andersen Rengøring A/S at gøre rent bord i Landsretten i dag.

Rengøringsfirmaet vandt ganske vist en klar sejr i den erstatningssag, som man havde anlagt mod it-leverandøren Guideix. Men selvom Anders Andersen Rengøring nu har rettens ord for, at it-leverandøren. skal punge ud med den ønskede erstatning, får sagsøgeren næppe så meget som en krone.

Flere medier har kunnet berette, hvordan it-matadoren Ib Kunøe, som siden efteråret sidste år har været eneejer af Guideix, har flyttet værdierne i selskabet over i et nyt selskab.

Det er angiveligt sket for at skærme mod andre sagsanlæg fra utilfredse kunder. Et sådan skulle ifølge Børsen i dag være på trapperne fra et af selskabets store kunder, norske Norengros, der mener at Guideix bør tilbagebetale 15 millioner kroner for utilfredsstillende ydelser.

Hvor stort erstatningskravet fra Anders Andersen Rengøring var, har selskabet ikke ønsket at oplyse.

Guideix blev angiveligt reddet fra en truende konkurs da Ib Kunøe overtog selskabet sidste år.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S