Momssvindler: Bagmænd går fri

Momskarrusellerne er en stadigt mere populær beskæftigelse i it- og navnlig telebranchen, men myndighederne fanger sjældent de virkelige bagmænd. De siger en 35-årig direktør, der selv er dømt for karruselsvindel.

Fire gang om ugen ankommer et fly fra Dubai til Kastrup Lufthavn - lastet med mobiltelefoner. I deres videre færd ryger hovedparten af telefonerne gennem ind til flere mellemmænd - og med stor sandsynlighed gennem en eller flere momskarruseller.

Det fortæller den 35-årige tidligere direktør fra tele-branchen i et interview med CRN. Han har et grundigt og personligt kendskab til sagen: For tiden afsoner han en dom for karruselsvindel, hvor den danske stat blev lænset for ti millioner kroner.

I tre andre sager fra 2004, hvor andre karruselsvindlere lænsede den danske stat for knapt 130 millioner kroner, er bagmændene fortsat på fri fod og staten har næppe nogen udsigt til at få pengene igen. Det oplyser en central kilde hos kammeradvokaten, der står for behandlingen af de konkursboer, som svindlernes skraldespandselskaber har resulteret i. To mænd, der i januar i år blev varetægtsfængslet for hvad politiet kaldte "en meget stor sag" om karruselsvindel, er ifølge CRNs kilder blot stråmænd. Politiet har ikke foretaget nye anholdelser siden.

Flere andre kilder i branchen har overfor CRN beskrevet, hvordan momskarruseller kan være en næsten risikofri investering for de egentlige bagmænd. For de lidt mindre fisk er risikoen dog til at tage og føle på. Efter egne oplysninger blev den 35-årige direktør narret af sin partner - en forretningsmand, med et meget langt generalieblad som blandt andet selskabstømmer bag sig. Selv måtte direktøren betale for svindlen med en dom på to og et halvt års fængsel. Bagmanden er gået fri.

Læs hele historien om den fængslede momssvindler i det trykte CRN, der udkommer i dag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere