Nedtur går næsten helt uden om den danske it-branche

Kun på hardware-området er det blevet hårdere at drive forretning takket være nedgangs-tendensen i dansk og international økonomi. Den øvrige del af it-branchen er så godt klædt på, at vækst-forventningerne opretholdes uændret.

Der er ingen boble i dansk it-økonomi, som truer med at briste. Tværtimod er branchen sund. Sådan lyder konklusionen i analyseinstituttet IDCs og IT-Branchens prognose om markedsvækst i det danske it-marked for 2. kvartal af 2008.

»Det danske it-marked er stabilt, og det er drevet af sunde investeringer. Der er tale om en blød opbremsning, men ingen hårde trusler mod fortsat vækst,« hedder det i prognosen.

IDC nedjusterer vækstforventningen moderat, så der for 2008 spås en samlet it-vækst på 3,9 procent med tidligere 4,7 procent. Det er især hardware-markedet, som bremser op. Mens software og it-services kører med samme vækstforventninger som tidligere.

»It er inde i alting. It er i dag en sund forretning, der følger de økonomiske konjunkturer tættere end hidtil. Derfor ser vi en mild afmatning. Men der er denne gang ikke bygget en it-boble op, som vil briste,« siger Jakob Lyngsø, adm. direktør i IT-Branchen.

IDC ser tendenser til, at de nuværende væksttal også kommer til at gælde de næste par år:

»Konkrete forretningsbehov styrer it-udviklingen. Vi ser investeringerne fortsætte stort set uændret - måske med den marginale justering, at kunderne er lidt længere tid om at beslutte og opstarte store projekter,« siger Per Andersen, adm. direktør for Norden og Benelux i IDC.

Den verdensomspændende vækst inden for it skønnes at blive på 5,4 procent i år. Dette dækker over to-cifrede vækstrater i nogle markeder og en mere moderat vækst i modne markeder som for eksempel det danske.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg