Infocare varsler massefyring

Svigtende ordrer og millionunderskud fører nu til at service-udbyderen Infocare Consumer Service varsler massefyring af sine omkring 65 ansatte.

Reparations- og servicevirksomheden Infocare Consumer Service Aps er på vej mod lukning. Administrerende direktør David Friisholm bekræfter over for CRN, at virksomheden har varslet masseafskedigelse af sine omkring 65 ansatte.

Det er svigtende ordrer og dårlig økonomi, der nu gennemtvinger en lukning, men ifølge David Friisholm vil de eksisterende servicekontrakter og andre aktiviteter blive videreført under søsterselskabet Infocare Services A/S i Ballerup. Det kan redde jobbet for i hvert fald en del af de ansatte.

»Jeg håber, at vi kan få så mange medarbejdere som muligt med, når vi flytter aktiviteterne til Ballerup. Vi har gennem et stykke tid været ramt af faldende volumen, som følge af at det ikke er lykkedes for os at ramme et attraktivt pris- og omkostningsniveau i forhold til vores konkurrenter. Vi har derfor valgt, at give medarbejderne deres fulde opsigelsesvarsel her og nu. Det er den rigtige måde at gøre det på, også fordi vi har en produktion, som fremadrettet skal køre videre,« siger David Friisholm

Infocare Consumer Service havde i sit 2007-regnskab et underskud på godt 22 millioner kroner, og den negative udvikling er fortsat i 2008, så det samlede underskud i perioden løber op i omkring 50 millioner kroner.

Blandt Infocare Consumer Service’ kunder finder man producenter og detailkæder som El-giganten, Samsung, Philips og Panasonic.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere